Jan Czupryniak ambasador kultury ludowej Borów Tucholskich - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Jan Czupryniak ambasador kultury ludowej Borów Tucholskich

Materiał: tuchola.pl
 
 

19 lutego 2021 (piątek) o godz. 14:00 odbędzie się zdalne otwarcie wystawy „Jan Czupryniak ambasador kultury ludowej Borów Tucholskich”. Wernisaż będzie transmitowany online na stronach: www.flesz.tucholski.pl, www.muzeum.tuchola.pl, Kanale YouTube Powiatu Tucholskiego, fanpage Muzeum Borów Tucholskich.

Jednocześnie zapraszamy do indywidualnego zwiedzenia wystawy w Muzeum Borów Tucholskich od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 14:00.

Jan Czupryniak - twórca ludowy, całe życie związany z Tucholą, rzeźbi „od zawsze”. Artysta znany w Polsce i na świecie. Jego prace można podziwiać nie tylko w Czechach, na Słowacji, w Austrii i w Szwecji, ale też w USA, Meksyku i Australii. Lokalnie wystawiane są one m.in. w Adamkowie, Trzebcinach, Okiersku czy w Zdrojach. Oprócz pracy twórczej,  organizował plenery rzeźbiarskie, reprezentował nasz kraj i region na plenerach w kraju i za granicą, prowadził warsztaty z dziećmi i młodzieżą.
Wielokrotnie nagradzany. Pierwszą nagrodę otrzymał już w wieku 11 lat, jego rzeźba reprezentowała nasz kraj na konkursie w Japonii. Od 1992 r., po otrzymaniu wyróżnienia w konkursie ogólnopolskim, członek Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Stypendysta Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, wielokrotnie nagradzany przez Strażaków. Za swoje osiągnięcia uhonorowany przez Prezydenta RP Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Informacja: Jarosław Iwicki, Starostwo Powiatowe w Tucholi