Koncert dedykowany Irenie Sendlerowej - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Koncert dedykowany Irenie Sendlerowej

W miniony piątek, 13 kwietnia w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy odbył się koncert z okazji 75. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim. Wydarzenie zadedykowano wspaniałej Polce, Irenie Sendlerowej.

Irena Sendlerowa była wielokrotnie uhonorowana, m.in. tytułem Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata, Damy Orderu Orła Białego i Kawalera Orderu Uśmiechu. Ponadto została dwukrotnie nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla przez Stowarzyszenie „Dzieci Holokaustu” (2003, 2007). Polka w czasie okupacji hitlerowskiej uratowała od zagłady około 2500 dzieci żydowskich

W tym wyjątkowym koncercie uczestniczyła Halina Janowska-Giłka, która w 2014 r. również została Kawalerem Orderu Uśmiechu. Przypomnijmy, że jest to międzynarodowe odznaczenie przyznawane za wyróżniającą się działalność przynoszącą radość dzieciom. Pani Prezes osobiście podziękowała za zaproszenie dyrektorowi Filharmonii Pomorskiej, panu Maciejowi Puto.

Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka przekazał wyrazy uznania i podziękowania dla dyrekcji Filharmonii Pomorskiej za organizację koncertu dedykowanego wybitnej Polce. Warto zauważyć, że na Sali nie zabrakło uczniów bydgoskiej Szkoły Podstawowej nr 58, noszącej imię Ireny Sendlerowej.

Koncert był wspaniałą okazją do bliższego poznania utworów żydowskich kompozytorów, m.in. Daniela Shalita – Out of the Dark (światowe prawykonanie) z partią solową Simki Heleda. W roli solistki wystąpiła koncertmistrzyni Symfoników – Aldona Cisewska.

 

Źródło: www.vianatura.tuchola.pl

Zdjęcia: Fiharmonia Pomorska w Bydgoszczy