Konkurs Linia 2021 już rozstrzygnięty! - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Konkurs Linia 2021 już rozstrzygnięty!

Materiał: Facebook
 
 
Od ponad dwóch dekad Gminny Dom Kultury w Lini organizuje Wojewódzki Konkurs Haftu Kaszubskiego. W tegorocznej edycji wzięło 136 osób, w tym 85 osób dorosłych, 43 dzieci i młodzieży. Na konkurs przekazano 358 prac ukazujących piękno wszystkich szkół haftu kaszubskiego. Jury konkursowe oceniając nadesłane prace zwracała uwagę na zgodność z ornamentyką poszczególnych szkół haftu kaszubskiego, właściwą kolorystykę elementów wzornictwa, oryginalność kompozycji oraz poziom technicznego wykonania.
W trakcie prac komisji konkursowej wyłoniono łącznie 157 laureatów w trzech kategoriach wiekowych – dorosłych , młodzieżowej i dziecięcej. Twórczynie ludowe – hafciarki reprezentujące Borowiackie Towarzystwo Kultury i Zrzeszenie Kaszubsko – Pomorskie O/Tuchola tradycyjnie znalazły się wśród laureatek konkursu. I miejsca zdobyły: Anna Przytarska, Marianna Weilandt, Maria Sala, Hanna Kozłowska i Bogumiła Błażejewska. II miejsca przypadły Annie Kopiszce , Krystynie Badtke, Halinie Sala i Barbarze Karneckiej. III miejsca zdobyły: Ewa Siekierska, Helena Pawłowska, Stanisława Parol, Iwona Lewandowska i Alojza Zaremba. W kategorii młodzieżowej II miejsce zdobyła Agata Warszyńska, która po raz drugi uczestniczyła w konkursie. To nasza hafciarska nadzieja! Wyróżnienia przypadły Krystynie Kręckiej, Danucie Leszczyńskiej, Barbarze Wieczorek i Jolancie Pawelskiej.
Gratulacje
dla wszystkich nagrodzonych i wyróżnionych twórczyń! Jak zawsze autorki prac zachwyciły kunsztem wykonania tradycyjnych obrusów, serwet i poduszek. Pojawiło się sporo nowych pomysłów na zastosowanie haftu w formach użytkowych. Organizatorzy z okazji ćwierćwiecza konkursu wydali okolicznościowy album, który stanowi jego bogato ilustrowaną monografię. Wystawę otworzyła wójt Bogusława Engelbrecht, będzie można ją podziwiać w Gminnym Domu Kultury w Lini, potem w Żukowie i w Lęborku.