Wiadomości
wszystkieKonkurs ortograficzny: Ocalić od zapomnienia (tekst)
W poniedziałek, 16 stycznia 2017 roku odbył się "Konkurs Ortograficzny o Nagrodę Senatora RP". W konkursie wzięła udział młodzież szkół średnich z powiatu tucholskiego, a nagrody ufundował senator Andrzej Kobiak.
Współorganizatorami tego konkursu była Miejska Biblioteka Publiczna w Tucholi, Zespół Szkół Licealnych i Agrotechnicznych oraz Stowarzyszenie "Via Natura".
W najbliższym czasie zamieścimy szerszą relację z tego ciekawego wydarzenia
Tekst dyktanda
Ocalić od zapomnienia
W życiu każdego człowieka jest wiele ważnych wydarzeń, które chciałby ocalić od zapomnienia. W historii każdego regionu zaś są tacy ludzie, których trzeba ocalić od zapomnienia. Niewątpliwie na uznanie i szacunek tucholan zasługuje ród Janta-Połczyńskich, wśród których szczególnie wyróżnia się postać Leona Janty-Połczyńskiego. W bieżącym roku przypada 150 rocznica jego urodzin. Na pewno warto wykorzystać ten jubileusz do przypomnienia sylwetki tego wybitnego Polaka, który bezspornie zasłużył na naszą pamięć. Zdobył bardzo dobre wykształcenie ekonomiczne i prawnicze, biegle władał językami obcymi. Aktywnie działał społecznie w polskim środowisku Pomorza Nadwiślańskiego w okresie zaboru pruskiego. Brał udział w inicjatywach zmierzających do odzyskania niepodległości przez Ziemie Zachodnie w czasie I wojny światowej. W okresie II Rzeczypospolitej sprawował funkcje wiceministra i ministra rolnictwa oraz senatora dwóch kadencji. Był wybitnym politykiem, a także wielkim patriotą, który może posłużyć za wzór do naśladowania, zwłaszcza dla współczesnych parlamentarzystów. Leon Janta-Połczyński od kilku lat jest patronem Zespołu Szkół Licealnych i Agrotechnicznych w Tucholi, dzięki czemu pamięć o nim wciąż będzie żywa.
Ponadprzeciętnym przedstawicielem omawianego rodu jest również patron Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tucholi – Aleksander Janta-Połczyński, bratanek Leona. Był nie tylko wybitnym poetą, prozaikiem, podróżnikiem i dziennikarzem, ale również bibliofilem, tłumaczem oraz twórcą międzywojennego polskiego reportażu. Mimo znajomości różnych języków najważniejsza była dla nich polszczyzna, toteż bez żadnej wątpliwości napisaliby poprawnie następujące wyrazy:
obieżyświat, arcymistrz,
potwarz, rybołówstwo,
znienacka, chyży,
znikąd, dyrygent,
bodajże, bydgoszczanka,
żądanie, nieopodal,
hipochondryk, mrzonki,
instruktaż, w ogóle,
myślistwo, tętent,
mżawka, bruzda.
Zdjęcie:
Zobacz też:
http://reporter-24.pl/wiadomosc/senator-kobiak-przypomina-o-zaslugach-leona-janty-polczynskiego
Zdjęcie ze strony :