Wiadomości
wszystkieKorzenie. Tradycja. Trwanie.
Materiał: Facebook Muzeum Borów Tucholskich
W piątek, 13 września Muzeum Borów Tucholskich wzięło udział w konferencji poświęconej edukacji regionalnej pt. "Korzenie. Tradycja. Trwanie". Organizatorem przedsięwzięcia była Lokalna Grupa Działania "Bory Tucholskie" oraz Borowiackie Towarzystwo Kultury w Tucholi.
W pierwszej części konferencji dr Michał Kargul opowiedział o pomorskich tożsamościach w drugiej dekadzie XXI wieku. Dr Marek Sass mówił o pamięci i tożsamości, a Przemysław Kilian wygłosił wykład pt. Ja, moja wieś a region. O (auto)identyfikacji etniczno-regionalnej na pograniczu Kaszub, Kociewia i Borów Tucholskich. Głos zabrały także Ilona Kiełpińska z Przedszkola Samorządowego "Borowiaczek" w Śliwicach i Dorota Hass-Goliszek z Przedszkola Samorządowego "Borowiacka tęcza" Gminy Lubiewo w Bysławiu.
Druga część spotkania poświęcona była edukacji regionalnej funkcjonującej w praktyce. Przed licznie przybyłą publicznością zaprezentowały się dzieci z Przedszkola Samorządowego "Borowiaczek" w Śliwicach pod przewodnictwem Justyny Lemke, Cekcyńskie Gzuby, czyli Martyna Chabowska i Szymon Papierowski, Olga Cieślik ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Tucholi (opiekun - Monika Słomińska), Chórek Zespołu Młodzi Borowiacy ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Tucholi pod egidą Andrzeja Giersza, Tucholskie Gzuby ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Tucholi wraz z Joanną Ollick-Jelińską oraz grupa uczniów z Zespołu Szkół Licealnych i Agrotechnicznych w Tucholi wraz z nauczycielami: Aleksandrą Weyna-Grabowską, Arletą Brygman, Joanną Żebrowską, Jolantą Węckowską, Ewą Domeradzką i Dariuszem Krygowskim.
Muzeum Borów Tucholskich przygotowało do konferencji m.in. scenografię. Pojawiły się akcenty zgodne z tematyką wydarzenia - Kociewskie, Kaszubskie i Borowiackie.