Kto szuka, nie przepłaca. Sposoby na tanie bilety lotnicze - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Kto szuka, nie przepłaca. Sposoby na tanie bilety lotnicze

Jak wynika z badań, lubimy latać samolotem i robimy to coraz częściej. Jednak dla wielu z nas bilety lotnicze są wciąż za drogie, co jest przeszkodą w spełnianiu podróżniczych marzeń. Jak i kiedy kupować bilety lotnicze, żeby polecieć na urlop już za kilkadziesiąt złotych?

Zapraszam do zapoznania się z załączoną informacją prasową i zachęcam do jej publikacji.
 

Kto szuka, nie przepłaca. Sposoby na tanie bilety lotnicze
 
Jak wynika z badań, lubimy latać samolotem i robimyto coraz częściej. Jednak dla wielu z nas bilety lotnicze są wciąż za drogie, co jest przeszkodą w spełnianiu podróżniczych marzeń. Jak i kiedy kupować bilety lotnicze, żeby polecieć na urlop już za kilkadziesiąt złotych? Według prognoz Urzędu Lotnictwa Cywilnego coraz więcejpodróżnych w naszym kraju będzie wybierać samolot ich liczba na polskich lotniskach w 2030 roku ma wynosić 60 milionów. Jednak wciąż dla wielu z nas podróże pozostają w sferze marzeń. Aż 43% ankietowanych w badaniu CBOS Czego życzyć Polakom w 2019 roku? wskazało, że na odkrywanie świata chciałoby poświęcać więcej czasu.Przeszkodą często są finanse, jednak obecnie, żeby podróżować w ciekawe miejsca, wcale nie trzeba wydawać wiele. Każdy z nas jestw stanie kupić bilety lotnicze w naprawdę atrakcyjnych cenach.
Od czego zależą ceny biletów lotniczych?
Jest wiele czynników, które mają wpływ na koszt biletów lotniczych. Na cenę, którą ostatecznie płacimy, składają się m.in. kwestie związane z popytem na dany lot oraz opłaty ponoszone przez przewoźników z tytułu eksploatacji maszyn. Średnie ceny przelotów związane są przede wszystkim z liczbą kilometrów, które chcemy przemierzyć, a więc z ilością zużytego paliwa. Stanowi ono znaczną część kosztów ponoszonych przez przewoźników lotniczych. Dalsze kierunki będą zatem przeważnie droższe, niż krótkie trasy tłumaczy prezes Portu Lotniczego Lublin, Krzysztof Wójtowicz. Stawki kształtują też: zainteresowanie konkretnympołączeniem wśród podróżnych, planowana data przelotu oraz termin rezerwacji miejsca na pokładzie. Im więcej podróżujących przemieszcza się na danej trasie, tym korzystniejsze mogą być oferty. Wyjątek stanowią w tym przypadku nowo otwarte trasy, które obejmowane są promocjami, by zachęcić klientów do podróży. Kiedy szukać korzystnych ofert? Chcąc nabyć bilety lotnicze w okazyjnej cenie, należy uważać, by nie przeglądać ofert w tym samym czasie, co wielu innych potencjalnych podróżnych. Szukając atrakcyjnych ofert, powinno się wystrzegać robienia tego w chwilach wzmożonego zainteresowania lotami zaznacza Krzysztof Wójtowicz.
Według raportu Travel Pricing Outlook 2019 najrozsądniej jest rozglądać się za biletami w weekend. Jak wynika ze statystyk, mna za nie zapłacić o 20 procent mniej niż w pozostałe dni tygodnia, a w niektóre niedziele nawet o 36 procent taniej. Najdrożej zakupy mogą kosztować natomiast w czwartki i piątki na zgłębianie ofert i rezerwację miejsc decyduje się wtedy najwięcej osób. Na kupno najlepiej znaleźć czas w ciągu dnia, gdy większość ludzi przebywa w pracy.
Wieczorem odnotowuje się bowiem wyższe zainteresowanie systemami rezerwacyjnymi przewoźników, przez co ceny mogą być windowane.Najlepsze dni na podróż Statystycznie tańsze przeloty odbywają się we czwartki i w piątki, najwięcej zaś kosztują podróże w niedziele. Bilety są także droższe w gorących okresach turystycznych, czyli w miesiącach letnich (od czerwca do sierpnia) i zimą (w grudniu oraz w styczniu). Jeśli istnieje taka możliwość, warto zaplanować lot poza datami ważnych świąt, kiedy wiele osób wraca do domu z delegacji czy dłuższych weekendóww dni wolne również obserwuje się wzmożony ruch pasażerski związany z urlopami. Ile czasu przed lotem rezerwować bilety? Podróże tradycyjnymi liniami lotniczymi dobrze zaplanować z dużym wyprzedzeniem. Zakłada się, że im dalej od daty wylotu, tym tańsze są bilety. Zdaniem specjalistów najlepiej rezerwować przelot 6-8 tygodni przed podróżą. Jak tłumaczy Tomáš Dostál, Airport Partnerships Manager w Kiwi.com, wynika to ze stosowania przez przewoźników tzw. progów taryfowych. Przeważnie pierwsze bilety sprzedawane na dany lot oferowane są w najniższych cenach, a wraz z rosnącą liczbą wykupionych miejsc koszt wzrasta – mówi Tomáš Dostál i dodaje Nie warto też liczyć na promocje typu last minute oferują je z reguły jedynie linie czarterowe, które wyprzedają wolne miejsca kilka dni przed lotem. Jeśli więc mamy możliwość wybrać się w podróż spontanicznie, bez zaplanowanego kierunku oraz daty, to możemy polecieć na urlop naprawdę niedrogo. Ceny przecenionych biletów czarterowych zaczyna sięjuż od kilkudziesięciu złotych w jedną stronę

Materiał przesłany przez: CE Communication Piotr Artymowski