Laureatka konkursu: Jestem szefową - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Laureatka konkursu: Jestem szefową

W dniu 17 czerwca 2015 r. w Sali Kolumnowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się uroczyste ogłoszenie wynikówogólnopolskiego konkursu JESTEM SZEFOWĄ, którego organizatorem jest Pełnomocnik Rządu do spraw Równego Traktowania, a głównymi partnerami Minister Edukacji Narodowej oraz Przedstawiciel Komisji Europejskiej w Polsce.

Projekt cieszy się wielką popularnością. Tegoroczny konkurs to już VI edycja. Jego adresatami, a w zasadzie adresatkami są uczennice I i II klas szkół ponadgimnazjalnych w Polsce, które chcą zdobywać i doskonalić umiejętności niezbędne do bycia liderką. Jego celem jest przełamywanie stereotypów dotyczących kobiet i władzy oraz pomoc w rozwijaniu potencjału młodych liderek.

Główne zadanie konkursowe tylko z pozoru może wydawać się łatwe. Młode liderki musiałyprzygotować pracępisemną w dowolnej formie literackiej lub dziennikarskiej na temat „Jestem szefową”. Uczestniczki miały wyobrazić sobie siebie w roli szefowej, kobiety zajmującej stanowisko kierownicze, mającej wpływ na dokonywanie zmian, na przełamywanie stereotypów, kształtowanie świadomości społeczneji wyznaczanie nowych standardów w sprawowaniu władzy. Trzeba było wykazać się innowacyjnością pomysłu i kreatywnością przy konstruowaniu wizerunku kobiety – szefa. Ocenie podlegała jednak nie tylko nadesłana praca konkursowa, ale także i postawa samej uczestniczki, jej cechy charakteru, predyspozycje przywódcze, a także  dotychczasowe osiągnięcia.

W jury zasiedli liderzy polskiej sceny politycznej i gospodarczej: Władysław Kosiniak-Kamysz Minister Pracy i Polityki Społecznej, posłanki na Sejm RP: Magdalena Kochan, Ligia Krajewska, posłanki i posłowie do Parlamentu Europejskiego: prof. Danuta Hübner, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Elżbieta Łukacijewska, dr Jan Olbrycht, Adam Szejnfeld, Tadeusz Zwiefka, a także Claudia Torres-Bartyzel – Szefowa Służby Cywilnej, Hanna Gronkiewicz-Waltz – Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy oraz JE KarstenKlepsvik –  Ambasador Królestwa Norwegii w Polsce.

Spośród niemal 400 prac, nadesłanych na tegoroczną edycję konkursu Kapituła do ścisłego finału zakwalifikowała piętnaście. Zwyciężczynią została uczennica Zespołu Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie.II miejsce w konkursie przypadło Konstancji Aszendorf, uczennicy Technikum Leśnego im. Adama Loreta w Tucholi.

Projekt Konstancji to zupełnie świeże spojrzenie na politykę kadrową w Lasach Państwowych i stereotypowo „męski” świat leśników.Konstancja nie tylko przedstawiła ścieżkę kariery w tym zawodzie, trudności i wyzwania, jakie stoją przed osobami pragnącymi zająć się ochroną lasów, ale także podjęła próbę przeciwdziałania stereotypom  podziału zawodów na „kobiece” i „męskie”.Na stanowisku Dyrektor Generalnej Lasów Państwowych chciałaby zmieniać świadomość środowiska.

Konstancja wyróżniła się także i swoją postawą, swoimi osiągnięciami, pracą wolontariuszki i doświadczeniem w działalności społecznej. W uzasadnieniu Kapituły czytamy: „iż działania naukowe i społeczne podejmowane przez Laureatkę są spójne i skoncentrowane na tematyce ekologii, zdrowego stylu życia i partycypacji społecznej”. Konstancja zajęła 2 miejsce w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Zdrowego Trybu Życia, brała również udział w XXX Olimpiadzie Wiedzy Ekologicznej. Otrzymała także nagrodę – Starogardzki Wolontariusz Roku 2013.

Nagrodą główną dla laureatki II miejsca jest wyjazd do Brukseli (18.09-23.09) na zaproszenie pana Tadeusza Zwiefki. Konstancja otrzymała również 2 wyróżnienia: Szefa Służby Cywilnej Claudii Torres-Bartyzel (dyplom i atrakcyjne nagrody) oraz I wyróżnienie Prezydent Warszawy (zaproszenie na staż do Lasów Miejskich w Warszawie)

Po uroczystej gali laureatki trzech pierwszych miejsc zaproszone zostały do zwiedzaniaKancelarii Prezesa Rady Ministrów, a następniena kameralną kolacjęw Sali Kryształowej z udziałem liderek w służbie cywilnej – dyrektorek generalnych urzędów administracji rządowej: Mirosławy Boryczki (Dyrektor Generalna Ministerstwa Finansów), Haliny Stachury-Olejniczak (Dyrektor Generalna Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie), Edyty Szostak (Dyrektor Generalna w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych)  oraz Magdaleny Tarczewskiej-Szymańskiej (Dyrektor Generalna Ministerstwa Środowiska).  
Istotnym elementem konkursu w tej edycji było objęcie 15 finalistek, a także towarzyszących im rodziców i nauczycieli programem rozwojowym zawierającym takie elementy jak: szkolenia z umiejętności przywódczych, mentoring i wizyty studyjne w wybranych instytucjach.

Sukces Konstancji świadczy o tym, że Technikum Leśne w Tucholi to właśnie miejsce, które uczy przełamywania stereotypów, wspiera młode kobiety w rozwijaniu talentów, inspiruje do podejmowania wyzwań i stwarza możliwości do osiągnięcia wytyczonego celu.

Konstancja przygotowała pracę pod opieką pani Lidii Nurczyńskiej – opiekunki samorządu uczniowskiego. Bardzo serdecznie gratulujemy tak dużego sukcesu. Z zainteresowaniem będziemy śledzić rozwój kariery młodej liderki.

(mat. nadesłane)