Malarstwo Henryka Glazy - wernisaż w muzeum - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Malarstwo Henryka Glazy - wernisaż w muzeum

Dorota Gromowska Starosta Tucholski zaprasza na otwarcie wystawy: "Malarstwo Henryka Glazy". Wernisaż odbędzie się 9 sierpnia (tj. piątek) 2013 r. o godz. 17.00 w Muzeum Borów Tucholskich przy ul. Podgórnej 3 w Tucholi.

Henryk Glaza ur. się 23.12.1936 r. w Śliwicach w rodzinie rzemieślniczej. Jego matką była Gertruda Glaza z d. Tylicka, a ojcem Czesław Glaza. Podczas okupacji pan Henryk przez dwa lata uczęszczał do szkoły niemieckiej. Po wyzwoleniu uczęszczał od trzeciej klasy do Szkoły Podstawowej w Śliwicach, którą ukończył w 1950 r. Następnie rozpoczął naukę w Liceum Plastycznym w Bydgoszczy. Z różnych względów średnie wykształcenie skończył jako eksternista.

Służbę wojskową odbył w jednostce w Szczecinie. Po powrocie do rezerwy pracował w GS w Śliwicach oraz w Bydgoszczy w charakterze malarza. Po zdobyciu świadectwa czeladniczego otworzył zakład czeladniczy (zajmował się malarstwem, tapeciarstwem, malowaniem plansz i szyldów oraz dekoratorstwem).



Przybliżając działalność społeczną pana Henryka, trzeba zaznaczyć, że od 1953 r. do dnia dzisiejszego jest członkiem chóru "Orfeusz". W chórze pełnił funkcję prezesa przez ponad 20 lat, dodatkowo przez 3 kadencje był członkiem szerokiego Zarządu Oddziału Toruńskiego Chórów i Orkiestr. Za tę działanośc otrzymał odznakę II stopnia przyznawaną przez Zarząd Chórów i Orkiestr. Był działaczem lokalnym w sferze kultury. Swą działaność społeczną kontynuował w bankowości, będąc członkiem BS w Śliwicach oraz członkiem Rady Banku, a później Zarządu Banku w Śliwicach. Za te działaność został odznaczony srebrnym krzyżem resortowym.

Trzeba nadmienić, że od młodych lat do dnia dzisiejszego pan Glaza zajmuje się intensywnie malarstwem sztalugowym. Uczestniczył w wielu plenerach malarskich, a prace artysty można było oglądać na licznych wystawach. Pan Henryk Glaza aktywnie działał również w Zrzeszeniu Kaszubsku-Pomorskim. Na jednym ze zjazdów w/w Zrzeszenia otrzymał od Ministra Kultury i Sztuki Kazimierza Żygulskiego dyplom w formie listu gratulacyjnego za całokształt twórczości malarskiej oraz za działanie w krzewieniu kultury regionalnej i polskiej.Malarstwo od wczesnej młodości było istota jego życia.

Dziaiaj Pan Henryk jest emerytem, zajmuje się malarstwem i nadal śpiewa w śliwickim chórze "Orfeusz". Jest również ojcem. Z żoną Jadwigą wychowali córkę Dorotę oraz doczekali się dwojga wnucząt Tomasza i Mai.

(mat. Starostwo Powiatowe w Tucholi)