MBP w Tucholi: Spotkanie autorskie z Marcinem Michałem Wysockim - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

MBP w Tucholi: Spotkanie autorskie z Marcinem Michałem Wysockim

Materiał: mbp.tuchola.pl
 

W poniedziałek 25 kwietnia 2022 r. odbyło się w naszej bibliotece spotkanie z pisarzem Marcinem Michałem Wysockim połączone z wręczeniem nagród laureatkom konkursu na najlepszą recenzję jego książki pt. „Namaluj mi”.    

Aktywne członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki wzięły udział w ogólnopolskim konkursie na najlepszą recenzję książki „Namaluj mi” autorstwa Marcina Michała Wysockiego ogłoszonego przez wydawnictwo Qes Agency. W konkursie wzięło udział około 700 bibliotek z całej Polski. Nasza biblioteka została w tym konkursie wyróżniona. Doceniono zaangażowanie pracowników, prężne działanie klubu dyskusyjnego i nieocenionych czytelników,  którzy zdominowali konkurs.

Nagroda główna w postaci czytnika do ebooków trafiła do Hanny Szulwic,  jury doceniło jej lekkie pióro i  niepozbawione krytycyzmu spojrzenie na powieść. Wyróżnienia otrzymały również nasze czytelniczki: Aniela Czyżyk za obszerny i wyczerpujący komentarz przepełniony życzliwością wobec bohaterów książki, jak i wyrozumiałością wobec autora oraz Brygida Wolańska za wyrażenie opinii za pomocą namalowanego obrazu inspirowanego książką „Namaluj mi”.

ZDJĘCIA

Relacja Anieli Czyżyk ze spotkania 

Członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tucholi spotykają się co miesiąc, czytają dyskutują, a także piszą recenzje, które czasem wysyłają na konkurs. Recenzenci Dyskusyjnego Klubu Książki uczestniczyli w trzech edycjach ogólnopolskiego konkursu na recenzje wydawnictwa Qes Agency. Dotyczyły one książek: „Baku, Moskwa, Warszawa” (pierwsza edycja), „Portal randkowy” (druga edycja konkursu) i „Namaluj mi” (trzecia edycja) Marcina Michała Wysockiego. Konkursy zawojowali przedstawiciele naszego Klubu i właśnie im przypadły: nagroda główna i wyróżnienia.

Nic dziwnego zatem, że twórca i jego wydawca po raz drugi zawitali do Tucholi. Spotkanie odbyło się 25 kwietnia 2022 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej,  i od razu zaznaczam, że przekroczyło ogólnie przyjęte ramy czasowe. Dlaczego? Bo pisarz chętnie i bardzo ciekawie opowiadał o sobie, własnym procesie twórczym i odpowiadał na pytania, a słuchacze aktywnie uczestniczyli w twórczym dialogu. Dowiedzieliśmy się, że M. Wysocki bardzo starannie przygotowuje się do pisania książek, poznaje ich koloryt lokalny, a główni bohaterowie, nie zawsze i nie do końca są fikcyjni, gdyż mają swoje pierwowzory w rzeczywistości. W planach autora pozostaje pisana od prawie pięciu lat książka poświęcona pielgrzymce do Santiago de Compostela, którą autor już odbył i to w najtrudniejszej odsłonie. Słuchaczom podobała się przyjazna atmosfera spotkania, co zaowocowało chętnie zadawanymi pytaniami, których pisarz słuchał uważnie i wyczerpująco na nie odpowiadał. Cieszyła otwartość autora, szacunek dla czytelników oraz umiejętność słuchania i podejmowanie dialogu.

Dużym wyczuciem i poczuciem humoru wykazała się przedstawicielka wydawnictwa Qes Agency - Lidia Nagiecka, i dzięki wyżej wymienionym walorom było to jedno z tych spotkań, na których warto było być. Nawet jeśli nie zadawało się pytań, to słuchanie pisarza mówiącego mądrze i piękną polszczyzną było wartością samą w sobie.