Wiadomości
wszystkieNiech przemówi mój świat i okruchy rozsiane i zapomniane…
W piątek, 20 lutego w Tucholskim Ośrodku Kultury odbyło się otwarcie wystawy poświęconej twórczości Zbigniewa Urbanowskiego (1913 – 1944), wszechstronnie uzdolnionego tucholskiego artysty okresu międzywojennego, absolwenta pierwszej, utworzonej po powrocie Pomorza do Macierzy szkoły artystycznej - Pomorskiej Szkoły Sztuk Pięknych w Grudziądzu oraz Akademii Krakowskiej.
W dwóch salach wystawowych wyeksponowana zostały obrazy olejne, akwarele, drzeworyty, fotografie i ceramikę. Jest sporo dokumentów dotyczących Jego działalności artystycznej, życia osobistego i rodzinnego oraz świadectwa tragizmu okresu okupacji i śmierci artysty. W otwarciu wystawy uczestniczyli członkowie rodziny zapomnianego artysty, depozytariusze eksponatów, Burmistrz Tucholi Tadeusz Kowalski, dyrektor TOK Piotr Mówiński oraz liczni sympatycy i miłośnicy sztuki. Organizatorzy zadbali o wydanie okolicznościowej publikacji - katalogu.
Dobrze się stało, że po przeszło siedemdziesięciu latach od śmierci artysty udało się zgromadzić chociaż cząstkę tego, co w ciągu tak krótkiego życia (żył 31 lat) wniósł on nie tylko w nasze regionalne dziedzictwo kulturowe, ale również do kultury narodowej ( prace w Muzeum Narodowym w Krakowie, kolekcje prywatne w kraju i za granicą). Otwarcia wystawy dokonała dr Eugenia Szatkowska, siostrzenica Zbigniewa Urbanowskiego, za inicjatywę przywrócenia pamięci o artyście w imieniu rodziny podziękowała Ewa Kaźmierska.
Były wspomnienia (prezentacja multimedialna), część słowno-muzyczna i poczęstunek cocktailowy. Retrospektywną, nietypową wystawę o charakterze dokumentu, zaskakującą bogactwem i wszechstronnością twórczości artysty przygotowywało Borowiackie Towarzystwo Kultury przy współudziale TOK. Nad realizacją projektu pracowało wiele osób, a pracami kierowały: Justyna Więckiewicz – plastyczka TOK i członkini Borowiackiego Towarzystwa Kultury oraz Maria Ollick, prezes towarzystwa. Zebrane i eksponowane na wystawie prace artysty to materiał edukacyjny do wykorzystania.
Projekt dofinansowany został grantem z konkursu „Tu mieszkam, tu zmieniam” ogłoszonego przez Bank Zachodni WBK oraz wsparciem Gminy Tuchola w konkursie na zadanie publiczne.
(mat. nadesłane)
(fot. Andrzej P. Drelich - tucholanin.pl / więcej zdjęć TUTAJ)
Wszystkich zdjęć: 5