NSZZ Solidarność: Oświadczenie w sprawie sytuacji w oświacie. - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

NSZZ Solidarność: Oświadczenie w sprawie sytuacji w oświacie.

 

OŚWIADCZENIE

 

Podobnie jak w całej Polsce rwa spór zbiorowy Międzyzakładowej Komisji Pracowników Oświaty i Wychowana NSZZ „Solidarność”w Tucholi, z pracodawcami placówek oświatowo wychowawczych.

Nauczyciele wraz z zatrudnionymiw szkole pracownikami administracji i obsługi, walczą o przywrócenie Godności i Etosu Polskiej Edukacji. Spór, który niektórzy chcą wykorzystać politycznie i pokazać jako wymierzony przeciwko uczniom i rodzicom, to tak naprawdę ostatni moment na uratowanie polskiej szkoły. Szkoły, do której wszyscy, zarówno uczniowie jak i pracownicy, będą chodzić z przekonaniem, że to rzeczywiście od nich zależy przyszłość następnych pokoleń. Przez ostatnie dziesięciolecia blisko milion pracowników placówek oświatowych, marginalizowanych było przez kolejne ekipy rządowe, widzące brak spójności i jedności wśród nauczycieli. Środowisko, które nie potrafiło się przez te wszystkie lata zjednoczyć, wreszcie ma szansę wspólnie podjąć walkę o szkołę nowoczesną,w której pracują godnie wynagradzani pracownicy. Irracjonalne argumenty o wysokich pensjach nauczycieli, o osiemnastu godzinach pracy w tygodniu, i nieustających wakacjach świadczą tylko o braku podstawowej wiedzy dotyczącej pracy nauczyciela i funkcjonowania szkoły. Szkoda, że tego rodzaju opinie słychać również z ust ludzi, którzy zamiast wspierać środowisko, chcą je w oczach opinii publicznej jeszcze bardziej zdyskredytować. Przerzucanie odpowiedzialności za stan polskiej oświaty na nauczycieli jest wyjątkowo niemoralne i pozbawione merytorycznej podstawy. A takie głosy słyszymy od kilkudziesięciu lat. Jakie jest prawdziwe wynagrodzenie nauczycieli można było przekonać się kiedy NSZZ „Solidarność”, prezentowała paski z wynagrodzeniem nauczycieli opinii publicznej i pani minister A. Zalewskiej. Nie mamy nic do ukrycia. Jeszcze gorzej jest wśród pracowników administracji i obsługi. Chociażby w Tucholi, blisko połowie zatrudnionych, niejednokrotnie z kilkunastu lub kilkudziesięciu letnim stażem pracowników, na konto wpływa około 1650 złotych za miesiąc pracy. Byłoby jeszcze mniej, gdyby nie upór i konsekwencja NSZZ „Solidarność”, która w Radzie Dialogu Społecznego wywalczyła podniesienie minimalnego wynagrodzenia na 2019 rok do 2250 zł.

Dzisiaj jest szansa aby ten stan rzeczy zmienić. Po trzydziestu latach całe środowisko jest zdesperowane, i na tyle w poszczególnych placówkach zjednoczone, że strajk, jeśli rząd nie uzna związkowych żądań, wydaje się być sprawą przesądzoną.

 

Dariusz Siciński

Przewodniczący Zarządu Oddziału

NSZZ Solidarność  w Tucholi