O edukacji regionalnej w Borach na seminarium w Gdańsku - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

O edukacji regionalnej w Borach na seminarium w Gdańsku

W poniedziałek 9 marca 2015 r. w Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku odbyła  się konferencja o charakterze  seminarium  „ Spojrzenie na edukację regionalna” połączona z  warsztatami WorldCafe. Wydarzenie adresowane było do nauczycieli z wszystkich poziomów edukacyjnych zainteresowanych edukacją regionalną i międzykulturową z woj. pomorskiego.

Celem seminarium i warsztatów było  poszerzenie wiedzy na temat specyfiki edukacji regionalnej i jej odmian, metodyki edukacji regionalnej imiędzykulturowej, wymiana doświadczeń praktycznych między subregionami Pomorza oraz wspieranie rozwoju kompetencji międzykulturowych uczniów. Licznie zgromadzeni  uczestnicy seminarium w pierwszej części wysłuchali wykładu prof. Kazimierza Kossak-Główczewskiego z Uniwersytetu Gdańskiego na temat teoretycznych podstaw edukacji regionalnej.

Drugą część seminarium stanowił panel, podczas  którego zaproszeni do dyskusji nauczyciele i pasjonaci regionalizmu próbowali  pokazać specyfikęedukacji regionalnej na Pomorzu, jej uwarunkowania społeczno-kulturowe, historyczne i przyrodniczesubregionówi jaki mają one na nią wpływ.W trzeciej,warsztatowej części uczestnicy seminarium pracowali w pięciu grupach problemowych. Między innymi zastanawiano się  jak wykorzystać środowisko lokalne i regionalne w edukacji, rozmawiano o roli kultur domowych, a także o tym, czy gwara ma znaczenie we współczesnym  świecie.  

Na zaproszenie organizatorów w seminarium wzięła udział Maria Ollick, prezes Borowiackiego Towarzystwa Kultury, która w dyskusji panelowej przedstawiła doświadczenia i refleksje na temat edukacji regionalnej w naszym regionie. Wystąpienie ilustrowane prezentacją multimedialnąna temat działań BTK  wpisujących  się w edukację regionalną społeczności lokalnej i współpracy z przedszkolami i szkołami spotkało się z zainteresowaniem uczestników i organizatorów seminarium.Jesteśmy wyposażeni w wieloletnie doświadczenia i dokonania, którymi warto było się pochwalić. Gdańskie spotkanie było też okazją do nawiązaniu kontaktów z nauczycielami – regionalistami z woj. pomorskiego, a bogate, kolorowe stoisko z folderami, przewodnikami, mapami i ulotkami do zapromowania naszego regionu.

(mat. nadesłane)