Wiadomości
wszystkieO Wielkanocy (Jastrze) inaczej
Mała Szkoła” z Klonowa i Szkoła Podstawowa im. Bolesława Meggera ze Stobna skorzystały z nowej formy współpracy edukacyjnej, jaką jest projekt eTwinning, który został zainaugurowany w 2005 r. jako główna akcja Programu eLearning Komisji Europejskiej, a od 2014 r. jest ściśle związany z Erasmus+, programem Unii Europejskiej wspierającym edukację.
Przez niemal cały marzec obie szkoły realizowały projekt pt. „WielkaNocka” związany z przygotowaniami do Świąt Wielkanocnych (Jastry). Wszystkie poczynania udostępniane były na platformie eTwinning i mogły być obserwowane przez uczniów obu szkół.
W ramach projektu dzieci w sposób aktywny zaangażowały się w przygotowania do Świąt Wielkanocnych. Głównym zadaniem projektu było poznanie zwyczajów wielkopostnych i wielkanocnych poprzez kreatywne działania.
Wykonano palmy, karteczki świąteczne, pieczono babeczki, dekorowano mazurki, wykonano kraszanki, dekorowano koszyczki na święconkę. Powstały też dwie gry dydaktyczne dotyczące wiedzy o borowiackich zwyczajach wielkanocnych.
Jedną z „atrakcji” była tytułowa „WielkaNocka”, czyli noc spędzona w szkole, podczas której uczniowie, nauczyciele i rodzice obu szkół wspólnie przygotowywali tradycyjne potrawy i ozdoby świąteczne, a w Niedzielę Palmową (Kwietną) wielka kolorowa palma została poświęcona podczas mszy św.
Współpraca obu szkół z regionu sprawdziła się za pośrednictwem technologii informacyjno-komunikacyjnej. To był pierwszy krok. Projekt eTwinning oferuje platformę współpracy dla europejskich szkół, które mogą tutaj komunikować się, współpracować, realizować projekty, dzieląc się swoimi doświadczeniami i czując, że są częścią najbardziej ekscytującej społeczności edukacyjnej w Europie.
Tekst: Maria Ollick (uczestniczka projektu)
fot. M. Ollick, A. Narloch, arch. Mała Szkoła