Wiadomości
wszystkieOdnowa z dyplomem. Rewitalizacja to nie tylko odrestaurowanie murów...
Dwie największe łódzkie uczelnie – Uniwersytet i Politechnika – w roku 2016/2017 uruchomią nowy, unikatowy w skali kraju, kierunek studiów – rewitalizację miast. To ich pierwszy tego typu wspólny projekt.
"Rewitalizacja będzie decydowała o tym, jak Łódź będzie wyglądała za kilkanaście lat – to nasza przyszłość, ale i teraźniejszość. Aby sprostać temu zadaniu, potrzebujemy partnerów w postaci środowiska naukowego. To nie jest projekt na najbliższą toczącą się perspektywę unijną – będzie on funkcjonował permanentnie. Specjalistów w tej dziedzinie nie ma zbyt wielu.
Potrzeba nam osób, które będą umiały zarządzać procesem rewitalizacji w sposób kompleksowy" – podkreśliła prezydent Łodzi Hanna Zdanowska w poniedziałek na konferencji z udziałem rektorów UŁ i PŁ.
Nowy kierunek studiów ma pozwolić studentom na interdyscyplinarne i wszechstronne podejście do zagadnienia rewitalizacji, która przez twórców programu studiów rozumiana jest kompleksowo i obejmuje nie tylko zagadnienia urbanistyczne, ale również ekonomiczne i społeczno-kulturowe.
"To ważny dzień dla Łodzi, Uniwersytetu i Politechniki. Podejmujemy bardzo duże przedsięwzięcie, które w naturalny sposób jest ulokowane w Łodzi. Mamy tu wieloletnie doświadczenia związane z rewitalizacją i to Łodzi i łódzkim uczelniom zależy na sprawnym przebiegu tych procesów" - zaznaczył rektor UŁ prof. Włodzimierz Nykiel.
Jak wyjaśnił, w nowym projekcie Politechnika odpowiedzialna będzie za takie zagadnienia jak architektura i budownictwo, natomiast Uniwersytet skupi się na społecznym wymiarze rewitalizacji, problematyce partycypacji, gospodarki i ekonomii.
"Rewitalizacja to nie tylko odnowienie murów, bo także to, co się w tych murach dzieje musi być zdrowe z gospodarczego i ekonomicznego punktu widzenia. Zależy nam, by potencjał uczelni był uzupełniony o potencjał miasta, aby studia miały praktyczne aspekty, by odbywały się praktyki i wykłady prowadzone przez praktyków - co miasto nam zapewnia" - dodał.
Program studiów drugiego stopnia, które rozpoczną się w semestrze letnim 2016/2017, obejmie m.in. zajęcia z aktywizacji i partycypacji społecznej, gospodarki miejskiej, technologii budowlanych, architektury i urbanistyki, marketingu i planowania społecznego, tożsamości i dziedzictwa kulturowego miast.
"Władze lokalne i uczelnie oferują młodym ludziom nowy specjalny rodzaj zawodu, który dotyczył będzie nie tylko Łodzi, ale wszystkich zagadnień związanych z tym, gdzie, co i jak można rewitalizować. Studenci będą mogli wybrać ścieżkę edukacyjną zgodną ze swoimi zainteresowaniami, aby tym lepiej realizować ją później w życiu zawodowym" - podkreślił rektor PŁ prof. Stanisław Bielecki.
W ramach kierunku studenci mają do wyboru jedną z trzech ścieżek edukacyjnych: ekonomiczno-gospodarczą albo społeczno-partycypacyjną opracowywane przez UŁ lub też architektoniczno-budowlaną przygotowaną przez PŁ. W pierwszym roku planuje się przyjęcie 60 studentów.
Uczelnie planują, że kierunek zasili rynek pracy w wysokiej klasy koordynatorów i zarządców obszarów rewitalizacji, posiadających wszechstronną wiedzę i praktyczne umiejętności dotyczące kompleksowej odnowy obszarów zdegradowanych.
wk/pap
mat: samorzad.pap.pl