"Pieśni sakralne" III Letni Festiwal Organowy - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

"Pieśni sakralne" III Letni Festiwal Organowy

Zapraszamy Państwa na kolejny koncert w ramach III Letniego Festiwalu Organowego Tuchola 2013. Tym razem w kościele p.w. Bożego Ciała w Tucholi 14 lipca o godzinie 19:00 wsytąpią: Alicja Majewska (śpiew), Włodzimierz Korcz (akompaniament) oraz Strzyżowski Chór Kameralny pod dyr. Grzegorza Oliwy.




Alicja Majewska

Piosenkarka. Absolwentka Wydziału Psychologii i Pedagogiki Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1971- 74 śpiewała w zespole Partita. W 1974 rozpoczęła karierę solową. Do 1977 związana była z warszawskim Teatrem na Targówku. Koncertowała w wielu krajach Europy, Azji, a także w ośrodkach polonijnych USA, Kanady i Australii. Wielokrotnie nagradzana na Festiwalu Piosenki w Opolu, otrzymała równie% Grand Prix na festiwalu w Rostoku w 1980, oraz Grand Prix na festiwalu w Hawanie w 1985 . Wylansowała szereg przebojów, m.in. „Jeszcze się tam żagiel bieli“, „Odkryjemy miłość nieznaną“, „Być kobietą“, „To nie sztuka wybudować nowy dom“. Wykonawczyni pieśni sakralnych (nagrania płytowe, koncerty telewizyjne), udział w oratoriach W. Korcza i E. Brylla. Współpracuje na stałe z kompozytorem i pianistą Włodzimierzem Korczem


Włodzimierz Korcz

Włodzimierz Korcz jest absolwentem łódzkiej PWSM, był uczniem Zbigniewa Szymonowicza. W latach 1968-1970 był redaktorem muzycznym Polskiego Radia w Łodzi. W latach 1974-1977 pełnił funkcję kierownika muzycznego Teatru na Targówku (obecnie Rampa). Komponuje muzykę teatralną i filmową, bierze udział w koncertach radiowych i telewizyjnych. Był szefem muzycznym cyklicznych widowisk telewizyjnych, m.in. reżyserowanych przez Krzysztofa Jaślara Mazurskich Biesiad Kabaretowych czy Lidzbarskich Wieczorów Humoru i Satyry.

Otrzymał nagrody na festiwalach piosenki w Opolu, Rostocku, Witebsku i Bratysławie. Współpracował z kabaretami: Pod Egidą , TEY, Olgi Lipińskiej, telewizyjnym Polskim Zoo, Kraj się śmieje i innymi. Skomponował pieśni do słów Karola Wojtyły oraz hymn O potężny Jezu Chryste (wyk. Alicja Majewska), a także Pieśń Papieską – Zostań z nami (słowa Wojciech Kejne, wykonanie Dorota Osińska). Jest twórcą koncertu kolędowego (płyta Kolędy w Teatrze Stu – Halina Frąckowiak, Alicja Majewska, Andrzej Zaucha), granego nieprzerwanie od kilkunastu lat, obecnie z udziałem Zbigniewa Wodeckiego.

Strzyżowski Chór Kameralny

Strzyżowski Chór Kameralny powstał w 1994 r. przy Domu Kultury „Sokół” w Strzyżowie. Tworzy go około 30 osób pracujących, studiujących i uczących się, związanych z działalnością kulturalną miasta. W repertuarze chóru znajdują się utwory muzyki sakralnej od renesansu do współczesności, negro spirituals, kolędy, pieśni ludowe i patriotyczne. Niemal od początku istnienie chór współpracuje z różnymi zespołami instrumentalnymi wykonując wokalno-instrumentalne dzieła m. in. takich kompozytorów jak: J. S. Bach, A Vivaldi, W. A. Mozart, G. G. Gorczycki, J. Haydn.

Chór bierze udział w koncertach organizowanych przez Polski Związek Chórów i Orkiestr Oddział w Rzeszowie, m. in: „Wieczory Bernardyńskie”, „Alleluja”, „Magnificat” oraz w cyklu 6N1A0797.JPG koncertów pn. „Noworoczne Impresje Muzyczne” organizowanym przez Dom Kultury „Sokół” w Strzyżowie. U podstaw licznych sukcesów chóru leży przede wszystkim fascynacja śpiewem. Liczne koncerty, nagrody na festiwalach i konkursach chóralnych w kraju, tournees zagraniczne – to tylko zewnętrzne oznaki sukcesu jaki stał się udziałem zespołu. Istotą owego sukcesu jest w głównej mierze radość płynąca ze śpiewu zespołowego, którą chórzyści odnajdują we wspólnej pracy i przekazują swym słuchaczom. Klimat wspólnych spotkań, systematyczne rozwijanie umiejętności wokalnych oraz wytrwałość w dążeniu do realizacji postawionych przez dyrygenta celów, pozwoliły stworzyć zespół chóralny o wysokim poziomie artystycznym.

Pewnym zwieńczeniem pracy chóru było nagranie w 2002 roku płyty CD z polskimi kolędami w opracowaniu Jana Maklakiewicza. Od maja 2005 r., kiedy to wykonane zostało w Rzeszowie Oratorium „Woła nas Pan” do słów Ernesta Brylla, rozpoczęła się współpraca chóru z p. Włodzimierzem Korczem (kompozytorem oratorium) oraz p. Alicją Majewską. Od tamtego momentu doszło jeszcze do kilku wspólnych, interesujących przedsięwzięć artystycznych, do których należy zaliczyć: nagranie dwóch utworów na płytę „To miłość mi wszystko wyjaśniła” do słów Karola Wojtyły, nagranie płyty „Idzie kolęda, polska kolęda” z udziałem A. Majewskiej, w opracowaniu W. Korcza (2006), udział w nagraniu płyty „Majewska&Korcz live” (2006), udział w programach telewizyjnych „Między niebem a ziemią”, „Pytanie na śniadanie”, „Dzień dobry TVN”, wykonanie oratorium „A kto się odda w radość”.(sł. E Bryll, muz. W. Korcz). Wspólne koncerty odbywały się m. in. w Teatrze Wielkim, Sali Kongresowej, Teatrze „Roma”, Teatrze „Na Woli”, studiu im. A. Osieckiej, „Fabryce Trzciny”, katedrze warszawsko-praskiej i wielu innych.