Podsumowanie warsztatów mikologicznych (FOTO) - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Podsumowanie warsztatów mikologicznych (FOTO)

W dniach 7 – 9 października 2013 r. odbyły się kolejne warsztaty mikologiczne zorganizowane przez Tucholski Park Krajobrazowy przy współudziale Nadleśnictwa Tuchola i Sekcji Mikologicznej Polskiego Towarzystwa Botanicznego w Łodzi.

Zbieranie grzybów na jubileuszową XX. wystawę odbyło się 7 października na terenach leśnych Nadleśnictwa Tuchola, Leśnictw Świt i Rudzki Most. Grupę 32 grzybiarzy stworzyli w bieżącym roku pracownicy parków krajobrazowych województwa pomorskiego i kujawsko-pomorskiego, Nadleśnictwa Tuchola, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tucholi oraz uczniowie wraz z opiekunami ze Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Tucholi.                 


Wspólne zdjęcie uczestników grzybobrania (Fot. Anna Wedel-Sala)

O godzinie 9.30 uczestnicy stawili się w siedzibie Tucholskiego Parku Krajobrazowego w Tucholi, gdzie czekała na nich prezentacja przygotowana przez mikologa dr Annę Kujawa z Instytutu Środowiska Rolniczego i Leśnego Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu. Przed wyruszeniem w teren Pani Ania przeszkoliła wszystkich z prawidłowego zbierania grzybów oraz zapoznała z gatunkami chronionymi, których nie wolno było zbierać. Po przeszkoleniu uczestnicy wyjechali w teren, gdzie podzielili się na dwie grupy. Jedną grupą opiekowała się dr Anna Kujawa, drugą dr Beata Sumorok z Sekcji Mikologicznej Polskiego Towarzystwa Botanicznego w Łodzi. I choć tegoroczna aura nie sprzyjała grzybiarzom - nie było tak miłego oku wysypu grzybów i organizatorzy byli pełni obaw co do zbiorów na wystawę - okazało się, że Bory Tucholskie obfitują w różnorodność grzybów i zebrano ich aż 110 gatunków. Po dotarciu na pole biwakowe w Świcie odbyło się podsumowanie grzybobrania, a wysiłek energetyczny zrekompensowała pożywna zupa przy ognisku. Następnie, w zaciszu siedziby TPK trwało pogrupowanie, oznaczenie grzybów i ustawienie na podkładki wystawowe, tak by na drugi dzień od rana mogły cieszyć oczy zwiedzających.

Drugi dzień warsztatów rozpoczął się wczesnym rankiem, grzybobraniem, w którym wzięło udział 17 grzybiarzy z Tucholi i okolic. Grzybobranie odbyło się w gościnnym Leśnictwie Szczuczanek, gdzie czekali na uczestników gospodarze Leśniczy Henryk Kortas wraz z podleśniczym Agnieszką Gliniecką.

Ponad 2 godzinne zbieranie grzybów pozwoliło wyłonić zwycięzców w kilku kategoriach:
Najwięcej zebranych grzybów:
I miejsce – Krystyna Lamparska – 4,5 kg;  
II miejsce- Daniel Kłosowski – 3,35 kg;
III miejsce – Lilla Selka – 2,75 kg.

Największy grzyb:
I miejsce – Daniel Kłosowski;
II miejsce - Lilla Selka,
III miejsce – Jadwiga Figiel.

Największa różnorodność – Daniel Klosowski, Halina Różek, Magdalena Kurpinowicz (wszyscy zebrali po 11 gatunków grzybów jadalnych).  

Uroczystego otwarcia jubileuszowej XX. Wystawy dokonali: Remigiusz Popielarz Dyrektor Tucholskiego Parku Krajobrazowego i Zbigniew Wamke Nadleśniczy Nadleśnictwa Tuchola, którzy następnie wręczyli nagrody wyróżnionym grzybiarzom. Historię wystawy i warsztatów przedstawiła Dorota Borzyszkowska z TPK. Dodatkową atrakcją uroczystego otwarcia wystawy była degustacja regionalnych potraw z grzybów, którą przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich w Tucholi.

Na zwiedzających wystawę czekały dr Anna Kujawa i dr Beata Sumorok, które opowiadały o prezentowanych grzybach i odpowiadały na pytania. Wstęp na wystawę był bezpłatny, w ciągu dwóch dni wystawę odwiedziło prawie 1000 osób. W tym samym czasie w siedzibie Tucholskiego Parku Krajobrazowego odbywały się warsztaty dla zgłoszonych wcześniej klas. Chociaż impreza ma już 20 letnią tradycję, corocznie przyciąga mnóstwo osób zainteresowanych fascynującym światem grzybów. Bo tak naprawdę zbierając grzyby jadalne bazujemy tylko na kilku pospolitych gatunkach, a królestwo grzybów cechuje się wielką różnorodnością i wciąż odkrywa swoje nowe tajemnice. Warsztaty mikologiczne to dobry sposób, by tę wiedzę sobie przybliżyć. Już teraz zapraszamy serdecznie na imprezę przyszłoroczną.

(Tekst i fotografie: Anna Wedel-Sala)