Wiadomości
wszystkiePoruszający seans filmowy i dyskusja w Tucholi
23 lipca mieszkańcy Powiatu Tucholskiego zobaczyli niezwykły film „Królowa Ciszy” Agnieszki Zwiefki - dzięki projektowi Polska Światłoczuła zainicjowanemu przez znanych twórców filmowych Dorotę Kędzierzawską i Artura Reinharta
Poruszający, w części fabularyzowany dokument o niesłyszącej dziewczynce, przenosi nas w istniejący pod Wrocławiem „równoległy świat” koczowiska rumuńskich Cyganów. Obraz ciemnoskórych ludzi mieszkających w skleconych z byle czego budach nie powstał kilkadziesiąt lat temu w głębi azjatyckiego kontynentu, ale przed chwilą, tuż koło nas, w Polsce. Jego sceneria nie jest wytworem wyobraźni, jak choćby w filmie „Brazil”, ale tematem dzisiejszych wiadomości, donoszących 23 lipca 2015r. o zrównaniu z ziemią koczowiska sąsiadującego z oglądanym na ekranie. Losy głównej bohaterki, pozbawionej możliwości komunikacji werbalnej ze względu na sytuację społeczną, nie są wymysłem, lecz przerażającą rzeczywistością. Optymizmem napawała jedynie opowieść autorki filmu o tym, że oglądane na ekranie brudne, żebrzące dzieci potrafią często bardziej cieszyć się życiem, niż ich rówieśnicy z pobliskiego blokowiska.
Licznie zgromadzona tucholska publiczność na chwilę wyszła z betonowego „Matrixa”, by spojrzeć na znany sobie świat innymi oczami. Oczami Agnieszki Zwiefki, która latami zdobywała zaufanie bohaterów filmu. Co więcej, projekt Polski Światłoczułej pozwolił na bezpośrednią rozmowę z twórczynią filmu, która niezwykle ciekawie opowiadała o swoich doświadczeniach związanych z jego realizacją, o emocjach towarzyszących jej w tym procesie. Pomimo tego, że kontakt możliwy był jedynie za pomocą Skypa, udało się przekazać choć część tych emocji. Należy przy tym zwrócić uwagę na doskonałe przygotowanie tucholskiej publiczności, która w dyskusji odnosiła się nie tylko do przedstawionych obrazów, ale także do innych dokonań - zarówno twórców oglądanego filmu, jak i całego projektu filmowego Polski Światłoczułej.
Doskonała współpraca ze wspaniałą (kompetentną, zaangażowaną i szalenie sympatyczną) ekipą Polski Światłoczułej wzbudziła nadzieję na powtórzenie tego przeżycia – kolejna wizyta odbędzie się może już w tym roku. Weronika, Romek i Tomek, którzy przywieźli film do Tucholi i umożliwili jego projekcję, zadbali nie tylko o techniczną stronę pokazu, ale byli nieodłączną częścią podniosłej atmosfery tej filmowej uczty. Nad całością czuwał zdalnie „sam szef” Artur Reinhart, który nadzorował przygotowania i oglądał dyskusję w Internecie - jako dostępną dla wszystkich zainteresowanych transmisję na żywo.
Zorganizowany przez Polskę Światłoczułą pokaz stanowił także pretekst do rozpoczęcia kuluarowych dyskusji o potrzebie i możliwościach zorganizowania na terenie powiatu tucholskiego warsztatów filmowych. W odróżnieniu do typowo konsumenckiego podejścia do kultury mogłyby one zapoczątkować rozwój społeczny w oparciu o istniejące zasoby: integrując młodzież i seniorów, łącząc współczesną sztukę z twórcami ludowymi, budując nowoczesne społeczeństwo w oparciu o przekazywane z pokolenia na pokolenie wartości. Wszystko to na bazie wspólnego, oddolnego działania i świadomego odbioru otaczającej nas rzeczywistości.
Pozdrawiamy jeszcze raz miłych gości, dziękujemy im oraz wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego przedsięwzięcia: głównej koordynatorce wydarzenia Martynie Olejnik, Staroście Tucholskiemu Michałowi Mrozowi (sala na projekcję oraz nocleg), kierowniczce Zakładu Aktywności Zawodowej w Tucholi Lucynie Karnowskiej (catering), jak też wspaniałej tucholskiej publiczności, bez której pokaz nie miałby sensu (ze szczególnym uwzględnieniem licznie przybyłych członków UTW). Dziękujemy też mediom lokalnym, które pomogły w nagłośnieniu tego ciekawego wydarzenia. Projekt współfinansowany jest przez MKiDN.
(mat. powiat.tuchola.pl)
Wszystkich zdjęć: 3