Pośmiertny awans działacza niepodległościowego - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Pośmiertny awans działacza niepodległościowego

ks. ppłk. Józefa Wryczy na stopień Generała Brygady

 

 

To było ważne wydarzenie nie tylko dla Kaszubów. W niedzielę (29.09) na terenie Kalwarii Wielewskiej odbyły się uroczystości związane z pośmiertnym awansem działacza niepodległościowego ks. ppłk. Józefa Wryczy na stopień Generała Brygady.

Uroczystość rozpoczęła się przemarszem z kościoła do miejsca celebry - przed Kaplicę Grobu Pańskiego na Kalwarii Wielewskiej, gdzie o godz. 9:00 odprawiona została uroczysta msza święta celebrowana przez ks. bp. Arkadiusza Okroja, w asyście księży, m.in. ks. Ireneusza Kalfa, proboszcza parafii pw. Bożego Ciała w Tucholi.

Podczas mszy został odczytany Akt Awansu, poświęcenie i odsłonięcie tablic upamiętniających ks. gen. Józefa Wryczę i ks. infułata Józefa Szydzika, budowniczego kalwarii, zamordowanego przez Niemców 28 września 1939 r.

W podniosłych uroczystościach udział wzięli uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 1 w Tucholi, której patronem jest ks. Józef Wrycza, dumnie prezentując swój sztandar, wiceburmistrz Tucholi Tomasz Stybaniewicz, członek Zarządu Powiatu Tucholskiego Waldemar Kierzkowski, bracia Kurkowego Bractwa Strzeleckiego oraz mieszkańcy Tucholi.

Tekst i zdjęcia przesłane przez Marię Ollick, prezesa Borowiackiego Towarzystwa Kultury w Tucholi

Zobacz: ZDJĘCIA

Materiał: tuchola.pl