Przedszkole nr 1 w Tucholi świętowało 30-te urodziny - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Przedszkole nr 1 w Tucholi świętowało 30-te urodziny

W minioną sobotę (18.11) w Przedszkolu nr 1 w Tucholi odbyły się uroczystości jubileuszowe z okazji 30-lecia istnienia placówki. Była to również okazja do podziękowania za dotychczasową pracę dyrektorce przedszkola Marzenie Gumińskiej, która od 20 listopada br. obejmie stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej nr 1 w Tucholi. Pełnienie obowiązków dyrektora Przedszkola nr 1 oficjalnie powierzono Monice Wojcieszonek.

W uroczystości udział wzięli burmistrz Tucholi Tadeusz Kowalski, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Jan Świerczyński, była dyrektor przedszkola Lilianna Gostomska, emerytowani i byli pracownicy przedszkola, przedstawiciele Rady Rodziców, obecni pracownicy, absolwenci, dzieci i rodzice oraz przedstawiciele lokalnych mediów.

„Dzisiejsza uroczystość jest bardzo szczególna. Dla Przedszkola nr 1 w Tucholi ma wymiar historyczny, dla pracowników sentymentalny, dla dzieci i rodziców wymiar uroczysty, a dla obecnej dyrekcji wymiar emocjonalny” - powiedziała Marzena Gumińska, otwierając uroczystość.

Burmistrz pogratulował prężnie działającej placówki. Nawiązał do początków jej powstania i przekształcania oraz do zwiększania dostępności do edukacji dla dzieci młodszych. Podziękował obecnej dyrektorce Marzenie Gumińskiej za wzorowe pełnienie obowiązków przez 9 lat. Nie brakowało też życzeń skierowanych do wszystkich osób, które przyczyniły się do rozwoju przedszkola w ciągu minionych lat.

„Odniosę się w kilku słowach do historii przedszkola. Trzeba o tym powiedzieć, że przedszkole zaczynało od kilku oddziałów, dzisiaj mamy kilkanaście. Ale myślę, że duch tego przedszkola pozostał, czyli to, że tu jest radośnie, barwnie, przyjemnie i tu dzieci mogą czuć się bezpiecznie” – podkreślił burmistrz. „Cieszę się również z tego, że w naszej gminie, w mieście wszystkie chętne dzieci w wieku 3 lat mogą dostać się do przedszkola. My przyjmujemy wszystkie dzieci. Czasami bywa tak, że nie dostają się do tego wymarzonego przedszkola, czyli m.in. do „Jedynki” czy „Dwójki” i trzeba je posłać do szkół, gdzie są oddziały przedszkolne, ale szeroko rozumiana polityka prorodzinna jest przez nas realizowana i w tym kontekście wszystkie dzieci są przez nas przyjmowane. Wspieramy również żłobki, klubiki dziecięce na tyle, ile możemy, żeby szeroko rozumianą opiekę przedszkolną zapewnić” – dodał burmistrz.

Był też czas na podziękowania dla ustępującej ze stanowiska dyrektora Przedszkola nr 1 Marzeny Gumińskiej.

„To jest taka chwila, kiedy dziękuję pani dyrektor za tę 9-letnią misję w przedszkolu. Ale mam też radosną dla państwa informację, że pani dyrektor od poniedziałku (20.11) obejmuje stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej nr 1 i pewnie państwa dzieci będą miały przyjemność spotkać się z panią dyrektor jeszcze nie raz” – mówił burmistrz. Następnie wręczył list gratulacyjny i kwiaty ustępującej ze stanowiska dyrektora Marzenie Gumińskiej.

Podczas uroczystości burmistrz oficjalnie powierzył pełnienie obowiązków szefa placówki Monice Wojcieszonek.

„Już dzisiaj deklaruję, że w przyszłym roku w okolicach maja, czerwca ogłosimy konkurs. Do tego czasu, do 31 sierpnia 2018 r. powierzam obowiązki dyrektora pani Monice Wojcieszonek. Nadmienię jeszcze, że przedszkole ma młodą kadrę, chętną do pracy, bardzo kreatywną i jestem przekonany, że w dalszym ciągu będzie odnosić wiele sukcesów. Gratuluję serdecznie” – zakończył swoją wypowiedź burmistrz.

„Panie burmistrzu serdecznie dziękuję za zaufanie przede wszystkim, dziękuję państwu za zaufanie. Liczę na współpracę, liczę na to, że podołam wszystkim obowiązkom. Mogę państwa utwierdzić w tym, że będę starała się utrzymać tak wysoki poziom tej placówki, jaki obecnie jest i przyczynię się do tego, żeby Wasze dzieci czuły się w nim swobodnie, żeby przychodziły tu pełne radości, będę pomagała nauczycielom, jak zauważyliście mamy bardzo odmłodzoną kadrę. Planuję współpracować dalej z Radą Rodziców, ze związkami, więc mam nadzieję, że te słowa troszeczkę uspokoją wszystkich. A ja zrobię wszystko, żeby podołać temu dość trudnemu zadaniu” – podkreśliła nowa dyrektorka Monika Wojcieszonek.

W dalszej części uroczystości szczególnie uhonorowano wieloletnich pracowników przedszkola, którzy pracują w nim od pierwszego dnia jego działalności. Są to panie: Wiesława Maślonka, Mirosława Woźniak, Joanna Szulc i Maria Glaza.

„Przedszkole ma w swoim gronie ludzi, których śmiało możemy nazwać przyjaciółmi przedszkolaków. Zawsze wspierają nasze inicjatywy i wspomagają organizowanie uroczystości” – mówiła dyrektor Gumińska, wręczając pamiątkowe tabliczki i podziękowania właścicielom firm współpracujących z przedszkolem od lat.

Część oficjalną zakończyła prezentacja artystyczna dzieci w programie charakteryzującym 30 lat istnienia placówki. Były wiersze, piosenki, piękne tańce, które zaprezentowały dzieci od 3 do 6 lat. Słowa uznania należą się wychowawczyniom, które przygotowały maluchy do występu, co zapewne nie było łatwym zadaniem.

Po części artystycznej zaproszono gości do nowego skrzydła przedszkola na poczęstunek oraz na prezentację filmu o historii przedszkola: jego budowie, dyrektorach, pracownikach oraz ważnych wydarzeniach wynikających z kalendarza uroczystości z ostatnich lat.

Punktem kulminacyjnym uroczystości były dwa wielkie torty.

Artykuł na podstawie informacji Przedszkola nr 1 w Tucholi

Więcej zdjęć z tego wydarzenia znajduje się na naszym Facebook'u

tuchola.pl