Wiadomości
wszystkieRecenzja filmowa: Kłamstwo
Film miał swoją światową premierę 11 września 2016 roku, w kinach polskich pojawił się 27 stycznia 2017 roku.
Zobacz również: mediakrytyk.pl
Poprzednie recenzje alfabetycznie
Prawdziwa historia prosto z sali sądowej. David Irving to historyk, jeden z bardziej znanych tzw. negacjonistów, który większość swojej kariery poświęcił na dowodzenie, że Holocaust nigdy nie miał miejsca. Deborah Lipstadt to amerykańska profesor, która w swojej książce oskarżyła Irvinga o kłamstwo i manipulacje. W odpowiedzi, w połowie lat 90-tych zeszłego wieku, Irving pozwał panią Lipstadt o zniesławienie. Proces odbywał się w Wielkiej Brytanii, gdzie nie obowiązuje zasada domniemania niewinności, więc to oskarżony musi udowodnić swoją rację. W rezultacie adwokaci oskarżonej starali się dowieść w sądzie, że Holocaust naprawdę się wydarzył.
Rzecz wydaje się niepojęta we współczesnym, przebadanym i udokumentowanym świecie. A jednak proces toczył się długo i żmudnie. Bo sala sądowa to zupełnie odmienny świat, w którym liczą się tylko i wyłącznie gołe fakty, a prawdą jest, że Niemcy pod koniec wojny niszczyli dokumentację i wysadzali komory gazowe. Temat jest na tyle ciekawy, że twórcy filmu skupili się przede wszystkim na samym przebiegu procesu, gdzie kluczową kwestią było studzić emocje i przedstawiać twarde, niezbite dowody. Bohaterów poznajemy jedynie poprzez ich postawy, jakie prezentują wobec przedmiotu sporu. Ale że gra pierwsza liga aktorów, żadna postać nie wypada schematycznie ani papierowo. Przy okazji można się przekonać, że taki David Irving nie jest jedynie samotnym krzykaczem, który zasłania się wolnością słowa. Ma olbrzymie zaplecze i poparcie ludzi, którzy myślą podobnie.
Sprawnie nakręcony, wciągający i mądry film na ważny temat, Zdjęcia powstały między innym też w Polsce, oczywiście w Oświęcimiu, a także w Krakowie, który po raz kolejny okazuje się być jednym z najbardziej fotogenicznych miejsc na świecie. Nikt by nie zgadł, że miasto ma jakiś problem ze smogiem.
(Ala Cieślewicz)
Reżyseria: Mick Jackson
Obsada: Rachel Weisz, Tom Wilkinson, Timothy Spall, Andrew Scott, Jack Lowden, Caren Pistorius, Alex Jennings, Harriet Walte.