Recenzja filmowa: Prosta historia o morderstwie - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Recenzja filmowa: Prosta historia o morderstwie

Film miał swoją premierę 18 października 2016 roku, w kinach pojawił się 21 października 2016 roku.

Zobacz również: mediakrytyk.pl

Poprzednie recenzje alfabetycznie


Główny bohater Jacek, świeżo upieczony funkcjonariusz policji, zostaje wezwany do podwójnego morderstwa. Problem w tym, że miejscem zbrodni jest jego dom rodzinny. Tak z przytupem rozpoczyna się ten całkiem przyzwoity kryminał, który będzie odtąd opowiadany dwutorowo. Bo naturalnie cofniemy się w czasie do wydarzeń, które doprowadziły do tej tragedii, kiedy to nasz bohater zaczął pracę w wydziale u boku swojego ojca.

Historia naprawdę jest prosta, ale przy tym niegłupia, to już nie te czasy, kiedy wychodziło się z kina z podkulonym ogonem po obejrzeniu rodzimej produkcji. Reżyser Arkadiusz Jakubik, (na co dzień ulubiony aktor Wojciecha Smarzowskiego) trzyma narrację żelazną ręką. Wiadomo, przeskakując co chwilę w czasie w tę i z powrotem łatwo się wywalić. Tu dzięki prostym zabiegom zawsze wiemy, w którym momencie fabuły akurat się znajdujemy.

To nie film, w którym się dużo strzela i leje na odlew. Akcja nie toczy się w wielkiej skorumpowanej Warszawie, tylko w małym skorumpowanym mieście. Na pierwszym planie jest jednak rodzina, w której nie dzieje się najlepiej i to relacje jej członków, często bardzo gwałtowne, są siłą napędową filmu. Fabuła jest starannie i sprawnie prowadzona, zgodnie ze wszelkimi wytycznymi gatunku. Może chwilami nawet zbyt zgodnie. To zdecydowanie wyrób rzemieślniczy, a nie artystyczny. Brakuje tu jakieś nuty fantazji, małego odstępstwa od reguł lub rysu indywidualnego, który można by potem na dłużej zapamiętać. Ale i tak nie ma co narzekać, bo dobrze się to ogląda, nie ma dziur logicznych, są świetnie zagrane role przez znanych i sprawdzonych aktorów (m.in.: Kingę Preis i Andrzeja Chyrę), a rozwiązanie zagadki, choć jest zgodnie z tytułem proste, to nie takie znowu oczywiste.

(Ala Cieślewicz)

 

Reżyser:. Arkadiusz Jakubik

Obsada:

Filip Pławiak, Andrzej Chyra, Kinga Preis, Anna Smołowik, Przemysław Strojkowski, Mateusz Więcławek, Ireneusz Czop, Marek Kasprzyk