Recenzja książki: Ewa Jałochowska - Kolory PRL - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Recenzja książki: Ewa Jałochowska - Kolory PRL

Na naszej stronie zapoznacie się Państwo z częścią recenzji, całość jest dostępna na stronie lubimyczytac.pl

Jeżeli ktoś z naszych czytelników chciałby zamieścić własną recenzję z przeczytanej książki, to oczywiście serdecznie zapraszamy do współpracy!

Nasze recenzje filmowe w kolejności alfabetycznej

Plakat, komiks i film animowany w Polsce Ludowej

„Bo po wojnie wszystko się zmienia. Także sztuka. Teraz trzeba ją podporządkować zupełnie nowej wizji. Tej narzuconej przez komunistyczną władzę. Dla twórców rozpoczyna się właśnie nowa epoka. W 1949 roku ogłasza ją podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Sztuki, Włodzimierz Sokorski – na zjeździe w Nieborowie, w imieniu Polskiej Zjednoczonej już Partii Robotniczej proklamuje socrealizm, czyli sztukę zaangażowaną”.

Bardzo często mówi się, że Polska Ludowa była szarym krajem. Gdyby ktoś miał szybkim skojarzeniem wymienić kolor, kojarzący mu się z PRL-em to z pewnością byłaby to właśnie szarość. Szare ulice, szare bloki i budynki, wreszcie szarzy ludzie. Wieczna szarość. To jednak tylko jedna strona medalu. Przecież również w Polsce Ludowej byli artyści, którzy tworzyli. Tworzyli plakaty, komiksy, filmy. Niektóre z nich były wybitne. Wiele powstało na użytek władzy. Wszystkie musiały przejść przez sito cenzury.

Właśnie temu tematowi poświęcona jest książka Ewy Jałochowskiej pod tytułem(Dalej)