Recenzja książki: Mariusz Wołos, Marek Kornat - Józef Beck. Biografia - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Recenzja książki: Mariusz Wołos, Marek Kornat - Józef Beck. Biografia

Na naszej stronie zapoznacie się Państwo z częścią recenzji, całość jest dostępna na stronie lubimyczytac.pl

 

Jeżeli ktoś z naszych czytelników chciałby zamieścić własną recenzję z przeczytanej książki, to oczywiście serdecznie zapraszamy do współpracy!

Nasze recenzje filmowe w kolejności alfabetycznej

Biografia polityczna Józefa Becka

W historii każdego kraju są postacie, które wywołują niemałe kontrowersje. Chociaż od ich śmierci minęło już naprawdę sporo lat, to ciągle rozgrzewają one społeczną wyobraźnię. Historycy zaś nie przestają się spierać o ich życie i dokonania, o politykę, jaką prowadzili.

Bez wątpienia jedną z takich postaci w historii Polski jest Józef Beck. Ciągle dziś ożywają spory ocenę jego działań. Ciągle powraca pytanie: czy można było lepiej prowadzić politykę zagraniczną II RP? Czy można było uniknąć klęski wrześniowej? Zaznaczam, że w pytaniu celowo użyłem słowa „lepiej”. Bo to, że można było działać inaczej, podjąć inne decyzje nie ulega wątpliwości. Ciągle jednak pozostaje pytanie, czy byłyby one korzystniejsze dla Polski?

Mimo tych gorących sporów, których echa nie milkną, Beck zdecydowanie przegrał miejsce w pamięci społecznej. Nie chodzimy ulicami nazwanymi jego imieniem, nie mijamy jego pomników. Chociaż jego nazwisko jest często przywoływane w dyskursie publicystycznym, to czy tak naprawdę(DALEJ)