Sztuka Ludowa z Kujaw - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Sztuka Ludowa z Kujaw

Starosta Tucholski Dorota Gromowska i Prezes Stowarzyszenia Twórców Ludowych Oddziału Bydgosko - Toruńskiego zapraszają do oglądania w Muzeum Borów Tucholskich wystawy czasowej pn. "Kujawska Sztuka Ludowa"

Na wystawie prezentowanej w Muzeum Borów Tucholskich w Tucholi zobaczyć można sztukę ludową Kujaw.  Jest to wystawa prac wykonanych przez współcześnie tworzących kontynuatorów tradycji ludowego rękodzieła. Jest więc wiele haftów związanych z kobiecym strojem ludowym – białe czepki tiulowe, gipiurowe i płócienne bogato zahaftowane, czerwone lub modre fartuchy, halki białe i czerwone, kryzy i kołnierzyki. Są obrusy, serwety i bieżniki bardzo chętnie eksponowane w domowych wnętrzach. Autorkami tych prac są panie z całego obszaru Kujaw – Irena Najdek, Regina Majchrzak i Zofia Szmajda-Mierzwicka z Włocławka, Małgorzata Barnat z Łubianki, Teresa Barcińska, Henryka Derezińska i Helena Janczyszyn z Kobylnik, Krystyna Barczykowska z Górek. Jadwiga Bogdanowicz, Małgorzata Sobota i Agnieszka Wolsza z Inowrocławia, Krystyna Czarnota i Alina Jakubowska z Rojewa, Grażyna Kasza ze Strzelna, Elżbieta Pastuch i Jadwiga Turkowska ze Sławska Wielkiego, Elżbieta Staszak z Pakości i Ewa Żuchowska z Piechcina. Rzeźbę – słynne „świątki” – a więc figurki Matki Boskiej Skępskiej szczególnie czczonej na Kujawach, a także innych patronów, reprezentują prace Bogumiła Kotkiewicza z Włocławka oraz Krzysztofa Zawackiego z Wichrowic. Aleksandra Zawacka wykonała tradycyjnego „pająka” ze słomy i inne kwiatowe kompozycje używane dawniej do ozdoby domowych ołtarzyków. Zbigniew Jędrzejewski z Osięcin i Andrzej Schmidt z Piotrkowa, dwaj kowale prezentują tradycyjne zawiasy do drzwi oraz współczesne już formy – świecznik i kinkiet.

Niestety, nie ma na wystawie pięknych, starych form garncarskich i ludowych form plecionkarskich, bowiem nie ma już na wsi kontynuatorów tych dawnych rzemiosł. Natomiast pojawiła się rzecz stosunkowo nowa – inspirowane malowanym fajansem włocławskim przedmioty pamiątkarskie – kartki świąteczne, bombki bożonarodzeniowe czy pisanki. Malowany fajans, w którym wykorzystywano motywy zdobnictwa kujawskiego    i z którego słynął Włocławek, nie jest już produkowany w słynnych kiedyś Zakładach Fajansu. Autorki unikatowych prac prezentowanych przez lata na muzealnych wystawach, m.in. Bożena Awarska i Wanda Mikołajewska, a także Tadeusz Wichrowski, Krystyna Zagrabska i Teresa Świątek (wszyscy z Włocławka) - przenoszą zdobnictwo fajansowe na nowe formy.

Sztuka ludowa Kujaw jest jeszcze, na szczęście, zjawiskiem żywym, gdyż ma swych zdolnych kontynuatorów. Co roku tworzą oni nowe, piękne prace, które wzbogacają zbiory muzealne i są skarbem naszej kultury narodowej.

(Wanda Szkulmowska)

Serdecznie zapraszamy do oglądania wystawy.

Wystawę oglądać można do 23 maja br. Tego dnia nastąpi również uroczyste zakończenia wystawy z udziałem twórców ludowych z Kujaw.

(mat. Starostwo Powiatowe w Tucholi)