Wiadomości
wszystkieTragiczny weekend nad wodą
Pięć osób utonęło w województwie kujawsko-pomorskim tylko podczas ostatniego weekendu. To najtragiczniejszy weekend, pod tym wglądem, od początku wakacji. Policjanci apelują o ostrożność zwłaszcza, że zapowiada się bardzo ciepły i pogodny tydzień.
W sobotę w powiecie świeckim utonęły dwie osoby. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że, czworo znajomych przebywało nad jeziorem. Trójka z nich postanowiła się wykąpać. Nagle 28-latek zaczął się tonąć. Prawdopodobnie kobiety próbowały go ratować. Gdy jedna z nich wyszła na pomost zaczęła wzywać pomocy. Po chwili gdy odwróciła się w stronę kąpieliska pozostała dwójka była już pod wodą. Akcja ratownicza trwała około 3 godzin. Wznowioną ją w niedzielę rano. Niestety finał był tragiczny. Wezwani na miejsce płetwonurkowie Państwowej Straty Pożarnej wyłowili z wody 31-letnia kobietę oraz 28-letniego mężczyznę. Obecny na miejscu lekarz stwierdził zgon.
W niedzielę (27.07) w okolicach Torunia utonęły dwie osoby. Około godz. 14:00 dyżurny policji otrzymał informację o zaginięciu 42-latka, który wszedł do wody w Osieku n/Wisłą. Niestety finał poszukiwań okazał się tragiczny. Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej wyłowili ciało mężczyzny z jeziora.
Tego samego dnia krótko przed godziną 15:00 dyżurny policji odebrał kolejne zgłoszenie. Tym razem z rejonu starej żwirowni w Silnie. Świadkowie relacjonowali, że 33-latek wypoczywający w tym rejonie wskoczył do wody i nie wypłynął. Także w tym wypadku finał poszukiwań okazał się tragiczny. Płetwonurek z Państwowej Straży Pożarnej po kilkugodzinnych poszukiwaniach natrafił na ciało mężczyzny.
Także w niedzielę około godziny 7.00 dyżurny radziejowskiej policji otrzymał zgłoszenie, o zaginięciu mężczyzny. Skierowani na miejsce policjanci ustalili, że mężczyzna w nocy łowił ryby. Funkcjonariusze sprawdzili brzegu jeziora. W odległości około 10 metrów od linii brzegowej w wodzie znaleźli ciało 58-letniego mieszkańca Łodzi.
Teraz przyczyny i okoliczności tych fatalnych w skutkach zdarzeń wyjaśniają policjanci pod nadzorem prokuratur.
BEZPIECZEŃSTWO NAD WODĄ
Najczęstszymi przyczynami utonięć są :
• Pływanie w stanie nietrzeźwym.
• Niedocenianie niebezpieczeństwa w wodzie.
• Pływanie w miejscach zabronionych.
• Nieumiejętność postępowania w przypadku wywrócenia się kajaku lub łodzi.
• Pływanie w wyrobiskach czy żwirowniach
Zasady bezpiecznej kąpieli:
Pływaj tylko w miejscach strzeżonych czyli tam gdzie jest ratownik WOPR. Bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach gdzie kąpiel jest zakazana. Informują o tym znaki i tablice. Nie wolno pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.
W przypadku wejścia do niestrzeżonych zbiorników każdorazowo należy sprawdzić głębokość i strukturę dna.
Przestrzegaj regulamin kąpieliska na którym przebywasz. Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika.
Nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura 22-25 stopni).
Nie pływaj w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność jest poniżej 50m), gdy wieje porywisty wiatr.
Nie skacz rozgrzany do wody. Przed wejściem do wody ochlap nią klatkę piersiową, szyję i nogi unikniesz wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi.
Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki "na główkę".
Nie baw się w przytapianie innych osób korzystających z wody, spychanie do wody z pomostów, z materacy. Zabawy w wodzie powinny być dostosowane do Twoich umiejętności pływackich, wykluczające ryzyko i eskalację niebezpiecznych zachowań.
Pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak i nadmuchiwane koło.
Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu.
Kąpiąc się na kąpieliskach zwracaj uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował Twojej pomocy. Jeżeli będziesz w stanie mu pomóc to uczyń to, ale w granicach swoich możliwości. Jeżeli nie będziesz się czuł na siłach to zawiadom inne osoby.
Nie przystępuj do pływania na czczo - wzmożona przemiana materii osłabia Twój organizm.
Nie pływaj bezpośrednio po posiłku - zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może ponieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.
Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich.
Intensywny wysiłek wzmaga łaknienie i dlatego po ukończeniu pływania należy zjeść posiłek. Dzieci powinny coś zjeść obowiązkowo.
Nie wypływaj za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.
Dbaj o czystość wody w której pływamy.
WAŻNE TELEFONY
112 - telefon alarmowy służb ratowniczych
997 - telefon alarmowy Policji
998 - telefon alarmowy Straży Pożarnej
999 - telefon alarmowy Pogotowia Ratunkowego
(mat. KWP Bydgoszcz)
Wszystkich zdjęć: 1