Tucholski „Jenot” koncertował w Lubece - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Tucholski „Jenot” koncertował w Lubece

Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Jenot” z Technikum Leśnego w Tucholi uczestniczył w jubileuszowym koncercie sygnałów myśliwskich z okazji 60-lecia działalności sygnalistów (Lübecker Bläser) w Lubece w Szlezwiku Holsztynie.

W tym pięknym muzycznym wydarzeniu zorganizowanym w ośrodku Kultury „Dräger Forum” wystąpiło osiem zespołów sygnalistów myśliwskich ze Szlezwiku Holsztynu, Meklemburgii Hamburga i Polski oraz zespół rogów alpejskich z północnych Niemiec.

Całemu wydarzeniu patronował Premier Kraju Związkowego Szlezwiku – Holsztynu Peter – Harry Carstensen. Wszystkie zaproszone zespoły kolejno koncertowały przed 300-osobową publicznością.

Zespół „Jenot” wystąpił jako pierwszy. Na samym początku złożyliśmy życzenia jubilatom i wręczyliśmy pamiątkowy upominek z Tucholi. Kierownik zespołu - jubilata Heike Bandholz wyraziła wielką radość, że Lubeka może gościć tak znany zespół sygnalistów z Technikum Leśnego w Tucholi. Potwierdziła także zamiar przyjazdu sygnalistów z Lubeki do Tucholi na Dni Borów Tucholskich 2016.

Zagraliśmy cztery utwory: „Sygnał Dni Borów Tucholskich, Bóbr na rozkładzie”, „Marsz Nr 3 J. Rosnera z Pszczyny” oraz „Brneńską Fanfarę” jako wspomnienie naszego wyjazdu do Czech i na Słowację.

Także członek naszego zespołu Marcin Schmidt zaprezentował szczególną niespodziankę – ryczenie byka jelenia podczas rykowiska. Dla wszystkich członków zespołu udział w koncercie był wielkim przeżyciem (skład zespołu: Szymon Pikulik, Jagoda Cemka, Karol Wiczanowski, Marcin Jankowski, Krzysztof Baranowski, Adam Kwasigroch, Kacper Zaczek, Marcin Schmidt i opiekun Piotr Grzywacz).

„Jenot” zebrał dużo gratulacji i słów uznania m.in. od Mandi-Roze Wargenau-Hahn - Prezydent Sygnalistyki w Szlezwiku Holsztynie.

Dodatkowo na specjalnie przygotowanym sześciometrowym stole pokazaliśmy kilka starych rogów myśliwskich z Tucholi, co także spotkało się z dużym zainteresowaniem. Organizatorzy nie ukrywali podziwu i radości, że mogli gościć młodzież grającą na rogach z Technikum Leśnego w Tucholi - kolebki sygnalistyki łowieckiej w powojennej Polsce.

Gospodarze zaplanowali nam także zwiedzanie starego miasta położonego na wyspie o powierzchni 100 hektarów, otoczonej rzeką Trave. W pierwszej części opłynęliśmy starówkę statkiem. Następnie podziwialiśmy miejsca historyczne na piechotę, m.in. słynną Bramę Holsztyńską i budynki z czasów świetności miasta z XV w. Wiele miejsc przypomina gdańską starówkę. Z całą pewnością kościół mariacki i inne dawne budowle.

Wielkim wydarzeniem w historii Lubeki było wpisanie Starego Miasta na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO w 1987 r.

Tekst i zdjęcia przesłane przez opiekuna Zespołu Sygnalistów Myśliwskich „Jenot” Piotra Grzywacza

źródło. tuchola.pl