Tucholskie Gzuby z Jedynki - z wizytą w Urzędzie Miejskim w Tucholi (ZDJĘCIA) - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Tucholskie Gzuby z Jedynki - z wizytą w Urzędzie Miejskim w Tucholi (ZDJĘCIA)

Materiał: tuchola.pl

Grupa uczniów z Koła Regionalnego działającego w Szkole Podstawowej nr 1 im. ks. ppłk. Józefa Wryczy uczestniczyła we wtorek (30.01) w niezwykłym spotkaniu w sali obrad ratusza. 

Młodych gości powitał burmistrz Tadeusz Kowalski, który pokrótce przybliżył tajniki pracy samorządu.

„Być może wśród Was jest przyszły burmistrz albo jego zastępca” – mówił z uśmiechem do dzieci burmistrz. 
W ramach słodkiego poczęstunku przyniósł najmłodszym niecodzienne ciasteczka. A zarówno one, jak i całe spotkanie związane było z obchodzoną wczoraj (29.01) 104. rocznicą powrotu Tucholi do Polski.

Prowadzące koło regionalne - Joanna Wiśniewska i Joanna Ollick-Jelińska oraz znakomita regionalistka i przede wszystkim Honorowa Obywatelka Tucholi, a także prezes Borowiackie Towarzystwo Kultury w Tucholi Maria Ollick - zabrały dzieci w fascynującą podróż po historycznych zakamarkach miasta. A ono, jak można było się przekonać, znacznie różni się wyglądem od tego sprzed około 100 lat. Nie wszystkie jego części dzieci były w stanie od razu rozpoznać. Wirtualny spacer przygotowany w formie prezentacji multimedialnej wywoływał wśród najmłodszych niemałe ożywienie. 

Dzieci poznały dawny wygląd budynków, w których mieszczą się obecnie lub znajdowały się dawniej, m.in. starostwo, a obecnie Urząd Miejski, Urząd Skarbowy, ośrodek kultury czy ich własna szkoła. „Powędrowały” też uliczkami, które dziś trudno było im zidentyfikować. Z pomocą przychodziła jednak niezawodnie pani Maria. 
Projekt realizowany przez Koło Regionalne nosi nazwę „Tucholskie Gzuby lofrują po historii”. I nie inaczej było tym razem.