Wiadomości
wszystkieTucholskie hafciarki nagrodzone podczas święta haftu kaszubskiego w Lini
od Honorowym Patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego już 21. raz odbył się Wojewódzki Konkurs Haftu Kaszubskiego w Lini. Podsumowanie i ogłoszenie wyników odbyło się w Gminnym Domu Kultury 7 czerwca br.
Głównym celem organizowania konkursu jest upowszechnianie i pielęgnowanie kaszubskich tradycji. W tegorocznym konkursie wzięło udział aż 178 hafciarzy, którzy do oceny zgłosili ponad 400 prac.
Jury w składzie: pomysłodawca konkursu, kustosz wystawy Edmund Szymikowski, Jadwiga Sommer, Ewa Gilewska i Benita Grzenkowicz-Ropela oceniali prace w trzech kategoriach wieku: dzieci, młodzież i osoby dorosłe. Komisja, oceniając prace, brała pod uwagę ich zgodność z ornamentyką poszczególnych szkół haftu kaszubskiego, właściwą kolorystykę wzorów, oryginalność kompozycji i poziom wykonania technicznego. Poziom prac oceniono jako bardzo wysoki.
Uroczystego powitania wszystkich uczestników i gości dokonał dyrektor GDK w Lini Jan Trofimowicz. Wśród gości byli m.in. starosta wejherowski Gabriela Lisius, sekretarz gminy Żukowo Brygida Markowska, dyrektor OKiS Żukowo Aleksandra Rogalewska, przedstawiciel Wejherowskiego Centrum Kultury Anna Pobłocka, dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej Tomasz Fopke oraz wicedyrektor Nadbałtyckiego Centrum Kultury Elżbieta Pękała.
Astrida Kaczyńska, zastępca wójta gminy Linia, dokonała oficjalnego otwarcia wystawy i odczytała list wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha skierowany do uczestników konkursu. Edmund Szymikowski odczytał protokół konkursowy, a następie goście honorowi konkursu wręczyli nagrody. Wielu sponsorów, w tym MK i DN przekazało środki na nagrody finansowe. Wśród fundatorów nagród rzeczowych był Urząd Miejski w Tucholi i Starostwo Powiatowe w Tucholi. Pośród uhonorowanych I miejscami w poszczególnych kategoriach znalazły się tucholskie twórczynie: Łucja Chyła, Antonina Olszewska, Jolanta Parszuta i Marianna Weilandt. Dla tucholskich hafciarek były też II i III miejsca oraz liczne wyróżnienia.
Od 23 lipca do 31 sierpnia br. prace konkursowe wraz z innymi historycznymi haftami zaprezentowane i wyeksponowane zostaną w Nadbałtyckim Centrum Kultury, w kościele pw. św. Jana w Gdańsku na wystawie „Barwy pomorskiej tradycji. Hafty kaszubskie”. Prace naszych twórczyń – czepce, obrusy, serwety i bieżniki promujące nasz region zachwycą niejednego obcokrajowca i polskiego turystę, który odwiedzi w tym czasie Gdańsk.
Tekst i zdjęcia przesłane przez Marię Ollick,
prezesa Borowiackiego Towarzystwa Kultury w Tucholi
Wszystkich zdjęć: 12