Wiadomości
wszystkieTucholskie hafciarki znów w I Lidze
Nie od dziś wiadomo, że Tuchola haftem kaszubskim (szkoła tucholska i borowiacka) stoi. Toteż XIX Wojewódzki Konkurs Haftu Kaszubskiego Linia 2014 po raz kolejny dla tucholskich hafciarek okazał się sukcesem.
We wtorek, 10 czerwca 2014 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Linii odbyło się podsumowanie konkursu na haft kaszubski, który organizowany jest od lat i który zdobył sobie już wysoką rangę, a nagradzani twórcy i ich wytwory cenione są w kręgach etnografów i etnologów. Na tegoroczny konkurs prace dostarczyło 99 twórców z terenu całego województwa pomorskiego i 24 z powiatu tucholskiego. Łącznie na konkurs nadesłano 239 prac, które prezentowały wszystkie szkoły haftu kaszubskiego
Prace tucholskich twórczyń (72) - obrusy, chusty, czepce , bieżniki i inne wytwory o charakterze użytkowym oceniało jury w składzie: Elżbieta Ball – Szymroszczyk (etnograf z Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego), Ewa Gilewska (etnograf, kustosz Muzeum Etnograficznego w Gdańsku), Joanna Cichocka (Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej w Wejherowie), Jadwiga Sommer (przewodnicząca Komisji Kultury i Oświaty Rady Gminy Linia) oraz Edmund Szymikowski - pomysłodawca konkursu i emerytowany, długoletni dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Linii. Komisja oceniała zgodność ornamentyki z kanonami poszczególnych szkół haftu, właściwą kolorystykę elementów wzorów, oryginalność kompozycji oraz poziom technicznego wykonania. Mnogość i piękno prac spowodowało, iż jury podobnie jak w poprzednich latach stało przed wielkim dylematem w kwestii oceny i przyznało wiele równorzędnych miejsc w każdej z kategorii wiekowej – dziecięcej, młodzieżowej i dla dorosłych.
Pośród 54 nagrodzonych (finansowo) w kategorii dorosłych znalazły się 22 twórczynie z naszego regionu. W oczach jury na najwyższą pierwszą lokatę w 2014 roku zasłużyła m.in. Hanna Kozłowska. Drugie nagrody przypadły Alicji Zaremba – Lipińskiej, Halinie Sala, Marii Sala, Iwonie Ziółkowskiej i Barbarze Rożniak, a trzecimi lokatami w tej niełatwej sztuce mogą pochwalić się Leokadia Kwasigroch, Józefa Klinicka i Bogumiła Błażejewska. Jury przyznało także nagrody specjalne: Jolancie Parszucie, Ewie Siekierskiej i Marzenie Kołatce. Wyróżnienia otrzymały: Łucja Chyła, Barbara Karnecka, Anna Kopiszka, Grażyna Mross, Iwona Lewandowska, Stanisława Parol i Mirosława Sikora. Pięć tucholskich uczestniczek konkursu otrzymało dyplomy.
Nad XIX Wojewódzkim Konkursem Haftu Kaszubskiego Linia 2014 patronat objęła Anna Komorowska - Pierwsza Dama Rzeczypospolitej. W dowód uznania dla kunsztu twórczyń przesłała dyplomy z gratulacjami i suweniry w postaci porcelanowych kompletów kawowych z pozłacaną sygnaturką Pałacu Prezydenckiego. Są to wyjątkowe upominki dla Pań, które zdobyły pierwsze miejsca oraz nagrody specjalne.
Podczas uroczystości nagrody wręczali włodarze gminy Linia - Przewodniczący Rady Gminy Czesław Hinz i Wójt Gminy Łukasz Jabłoński oraz Dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej Tomasz Fopke. Od lat organizatorami konkursu jest Wójt Gminy Linia i dyrekcja Gminnego Ośrodka Kultury.
Czy nie warto byłoby wrócić do tradycji konkursów na sztukę ludową, w której brali udział twórcy z Pomorza i Kujaw? Tuchola uznana na Pomorzu za zagłębie haftu kaszubskiego to najodpowiedniejsze miejsce na konfrontacje i dyskusję nad kondycją różnych dziedzin sztuki ludowej. Publiczna deklaracja dotycząca tego tematu padła ze strony władz gminy w 2011r.!
(Maria Ollick)