Tydzień Bibliotek - relacje i zdjęcia z poszczególnych imprez - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Tydzień Bibliotek - relacje i zdjęcia z poszczególnych imprez

W środę 8 maja 2013 r. odbył się wernisaż twórczości ludowej Ireny i Roberta Baranowskich. Spotkanie odbyło się w gronie przyjaciół i znajomych państwa Baranowskich oraz miłośników sztuki i stałych uczestników imprez w bibliotece.

Po raz pierwszy w bibliotece zaprezentowano twórczość ludową. Spotkanie, które poprowadziła Grażyna Zielińska-Woźna odbyło się w ramach cyklu Ludzie z pasją, w przypadku państwa Baranowskich Małżeństwo z pasją.

Irena Baranowska haftuje od młodych lat. Z zawodu ekspedientka, obecnie na emeryturze. Robert Baranowski rzeźbi ptaszki od piętnastu lat, a od trzech również je fotografuje. Z zawodu budowlaniec, obecnie na emeryturze.


Prace Państwa Baranowskich, znajdują się w galeriach i muzeach etnograficznych. (fot. mbp)

W czwartek 9 maja 2013 r. odbyło się IX spotkanie z cyklu Dialogi poetyckie. Celem cyklicznych spotkań jest prezentowanie, w konwencji dialogu twórczości poetów z Polski i Europy.

Po raz pierwszy biblioteka gościła na IX Dialogach młodych poetów, byli to uczniowie tucholskich szkół średnich - z Technikum Leśnego oraz Liceum Ogólnokształcącego: Ingrid Meyer, Małgorzata Wenda, Krzysztof Baczkowski, Miłosz Czarnowski, Zbigniew Michalik, Wiktor Wojciechowski.

Na spotkanie licznie przybyli przyjaciele młodych poetów oraz stali uczestnicy spotkań z poezją w bibliotece - około 100 osób. Wiersze zaprezentowano w czterech cyklach: życie, miłość, samotność, gwiazdy. Dialogi poprowadził Kazimierz Żarski, który jest pomysłodawcą oraz współorganizatorem spotkań. Oprawę muzyczna przygotował Miłosz Czarnowski.


Na IX spotkaniu z cyklu Dialogi poetyckie przybyło blisko sto osób. (fot. mbp)

W piątek 10 maja 2013 r. dr Krzysztof Kannenberg - Rektor Wyższej Szkoły Zarządzania Środowiskiem wygłosił referat nt. Kretywność młodego pokolenia szansą dla Polski.

Z piątku na sobotę (10/11 maja) odbyła się Noc w bibliotece dla najmłodszych Cuda i dziwy.

Impreza przygotowana była dla trzydzieściorga czytelników biblioteki w wieku 6-10 lat. Tegoroczna noc pod hasłem Cuda i dziwy nawiązywała do wiersza napisanego przez Juliana Tuwima. Rok 2013 został ogłoszony rokiem tego wybitnego poety.


Dzieci uczestniczyły w wielu zabawach i grach integracyjnych przygotowanych przez pracowników MBP (fot. mbp)

Na wieczór przygotowano wiele niespodzianek: zabawy integracyjne, gry i zabawy z chustą animacyjną, zawody na kręgielni, zabawy przy muzyce, zajęcia o charakterze teatralnym inscenizacje do wierszy poety: Lokomotywa, Słoń Trąbalski, Zosia Samosia, Spóźniony słowik oraz zajęcia plastyczne pt. Moja ulubiona postać z wiersza Juliana Tuwima. Dzieci zasypiały przy głośnym czytaniu fragmentów książek m. In. Renaty Piątkowskiej, Grzegorza Kasdepke i Astrid Lindgren.  Uczestników pożegnano w sobotę rano, wręczono im pamiątkowe certyfikaty uczestnictwa w nocy oraz zdjęcie, a także niespodzianki ufundowane przez sponsorów.

W poniedziałek 13 maja 2013 r. podsumowano konkurs plastyczny "Ulubiona ksiązka na koszulce". Konkurs przeznaczony był dla młodzieży gimnazjalnej z Gminy Tuchola.

Tematem konkursu było przedstawienie w formie plastycznej swojej ulubionej książki, ulubionego bohatera lub fragmentu książki na koszulce (t-shirt) dowolną techniką. Celem konkursu było: zwiększenie zainteresowania książką, popularyzacja czytelnictwa i biblioteki, rozwijanie wyobraźni twórczej i zainteresowań plastycznych oraz doskonalenie umiejętności wyrażania się poprzez sztukę.


Wystawa pokonkursowa będzie czynna do 15 czerwca 2013 r. Zapraszamy do obejrzenia wystawy w godzinach pracy biblioteki. (fot. mbp)

We wtorek 14 maja 2013 r. dr Izabela Mazanowska z Oddziaowego Biura Edukacji Publicznej w Gdańsku Delegatura IPN w Bydgoszczy wygłosiła wykład nt. Eksterminacja ludności w pierwszych miesiącach okupacji niemieckiej na Kujawach i Pomorzu.

Rok 2013 został ogłoszony Rokiem Juliana Tuwima i z tej okazji Filia dla Dzieci i Młodzieży pn. „Kraina pana Czytalskiego” przygotowała w środę 15 maja 2013 r. "Korowód z Tuwimem".

Do udziału w imprezie zaproszono uczniów ze szkół podstawowych klas I-III z Gminy Tuchola (po dwie klasy z każdej szkoły) około 240 osób. Uczestniczyły szkoły podstawowe z Kiełpina, Małego Mędromierza, Raciąża, Stobna, SP nr 1, SP nr 3 i SP nr 5 z Tucholi. Barwny korowód przeszedł  ulicami miasta (od biblioteki do Parku Zamkowego).

Dzieci powitała Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Hanna Bronke oraz Burmistrz Tucholi Tadeusz Kowalski. Każda ze szkół przygotowała po dwa wiersze Juliana Tuwima oraz piosenkę. Milusińscy zaprezentowały się w cyklu „Dzieci dzieciom”, przeprowadzono konkurs o życiu i twórczości J. Tuwima oraz zabawy - z wykorzystaniem wierszy „Lokomotywa” i „Rzepka”.

Szkoły otrzymały podziękowania za udział w imprezie oraz słodkie upominki. Imprezę prowadzili Łukasz Piwowarczyk - aktor, animator kultury i Anna Kozłowska – starszy bibliotekarz.


Barwny korowód przeszedł ulicami Tucholi, wzbudzając duże zainteresowanie przechodniów. (fot. mbp)

(mat. Miejska Biblioteka Publiczna w Tucholi)