V Wieczorny Spacer po Tucholi, czyli nietypowe zwiedzanie miasta - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

V Wieczorny Spacer po Tucholi, czyli nietypowe zwiedzanie miasta

Materiał: tuchola.pl
 

Dla większości tucholan spacer po mieście kojarzy się zazwyczaj z chodzeniem po dobrze znanych „kątach”, a zwiedzanie Tucholi  przez  turystów to głównie  stare miasto i  wizyta w Muzeum Borów Tucholskich. Nic bardziej mylnego.       

Borowiackie Towarzystwo Kultury od kilku lat podczas Europejskich Dni Dziedzictwa organizuje niezwykłą przechadzkę ulicami Tucholi.  Każdorazowo spacer odbywa się inna trasą – dobraną do tematu  związanego  z historią Tucholi. Dodatkową atrakcją spaceru jest  wieczorna pora, który rozbudza ciekawość i dodaje tajemniczości. W tegorocznym spacerze wzięli udział mieszkańcy nie tylko z Tucholi, w różnym wieku i całymi rodzinami. Podkreślali, że po raz kolejny  mogli zobaczyć Tucholę od nieco innej strony i w innym świetle. Wielu z nich dopowiadało własne historie związane z odwiedzanymi miejscami.

W trakcie piątkowego spaceru uczestnicy  poznali  przesłania i tajemnice małej architektury sakralnej –  figur i kapliczek przydrożnych posadowionych na trasie spaceru, która wiodła ulicami: Chojnicką, Lipową, Kościelną, Krzywą, Nowodworskiego, Podgórną, Tylną, Krótką na pl. Wolności, dalej ulicą ks. ppłka J. Wryczy do Pomnika św. Małgorzaty. Tam patronka miasta spowita w specjalnie przygotowanej na tą okoliczność iluminacji „przemówiła” do uczestników spaceru. Wydarzenie zakończył minireczital w wykonaniu  Tomasza Kotowskiego i Januarego  Porębskego i wspólna fotografia,  a panie Zenobie Majka  i Elżbieta Danecka  z KGW  raczyły spacerowiczów kuchem, chlebem ze smalcem i ciepłymi napojami. Przewodnikiem  po mieście była Maria Ollick.

Wydarzenie zrealizowane było jako zadanie publiczne współfinansowane przez gminę Tuchola.

Tekst: Maria Ollick, Borowiackie Towarzystwo Kultury w Tucholi

Zdjęcia: Jarosław Iwicki

Powiązane galerie