W Toruniu rozpoczęły się regionalne obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

W Toruniu rozpoczęły się regionalne obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

Materiał: tuchola.pl

Burmistrz Tucholi Tadeusz Kowalski wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej Pawłem Cieślewiczem w poniedziałek (14.05.2018) wzięli udział w inauguracji regionalnych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości połączonej z uroczystą sesją sejmiku województwa oraz Forum Samorządowym, czyli spotkaniem samorządowców wszystkich szczebli.

Uroczystości odbyły się na placu przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu. W ich trakcie rozpoczęła się akcja zbierania podpisów pod deklaracją na stulecie niepodległości.

- Chcielibyśmy, by podpisy pod tym pamiątkowym dokumentem złożyło jak najwięcej mieszkańców naszego województwa – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Do składania podpisów pod deklaracją zapraszamy wszystkich mieszkańców województwa, a naszą akcję będziemy prowadzić w całym regionie – powiatach, gminach i wśród lokalnych społeczności. Podpisy zebrane w ramach akcji wyeksponujemy w szczególny sposób – każdy trafi do przezroczystej kapsułki i stanie się częścią specjalnej, pamiątkowej instalacji prezentowanej w gmachu Urzędu Marszałkowskiego. Treść deklaracji.

W programie poniedziałkowych obchodów inaugurujących podjęcie przez mieszkańców województwa deklaracji z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości znalazły się także ceremonia podniesienia flagi, inscenizacja wizyty w regionie marszałka Józefa Piłsudskiego (w tej roli Mieczysław Struski) oraz Ignacego Jana Paderewskiego (w tej roli pianista Michał Szymanowski), a także recytacja fragmentów „Pana Tadeusza” językiem Polaków z Wileńszczyzny w wykonaniu aktorów z Teatru Polskiego w Wilnie - Gabrieli Slotvinskiej, Renaty Simanel i Jurija Simanela. Wydarzenie w klimacie lat 20-tych odbyło się w oprawie muzyki fortepianowej, wystąpiły też big band oraz Orkiestra Wojskowa z Torunia.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

 Przygotowano na podstawie informacji

Beaty Krzemińskiej

rzecznik prasowej Urzędu Marszałkowskiego

źródło: https://www.kujawsko-pomorskie.pl