Warto zobaczyć: Pałac Izraela Poznańskiego (Zdjęcia) - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Warto zobaczyć: Pałac Izraela Poznańskiego (Zdjęcia)

Dzisiaj proponuję "łódzki Luwr", jak często nazywany jest Pałac Izraela Poznańskiego w Łodzi. Ten obiekt robi wrażenie. Jest ogromny i dopieszczony w szczegółach, a po obejrzeniu wnętrz nasuwa się refleksja, jak bogaty musiał być budowniczy tego Pałacu, pamiętając, że powstał on na przełomie XIX i XX wieku.
Skąd pochodziło jego bogactwo możemy dostrzec zaraz obok, gdzie zachowały się budynki a właściwie budowle, kiedyś jego ogromnej fabryki, obecnie zamienionej na centrum rozrywki "Manufaktura". Po obejrzeniu Pałacu i "Manufaktury" na pewno lepiej zrozumiemy "Ziemię Obiecaną" Władysława Reymonta i nakręcony na podstawie tej książki film Andrzeja Wajdy pod tym samym tytułem.
Niestety nie sfotografowałem Pałacu z zewnątrz, ponieważ trwa remont jego elewacji, ale zdjęcie znajdziecie Państwo na licznych stronach internetowych np: http://www.kultura.lodz.pl/pl/poi/1597 gdzie również jest opisana historia właściciela i, jego Pałacu i fabryki.
Zachęcam do zwiedzania, tym bardziej, że odnoszę wrażenie, że cały czas Łódź jest mało znana, a kojarzy się przeważnie z uciążliwym przejazdem w południowe rejony Polski
Red.