Wernisaż Brygidy Wolańskiej - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Wernisaż Brygidy Wolańskiej

Materiał: mbp.tuchola.pl

W środowe popołudnie 5 lutego 2020 r. w naszej bibliotece odbyło się otwarcie wystawy twórczości Brygidy Wolańskiej pt. „Śnienie”. Artystka opowiedziała licznie zgromadzonej publiczności o swoich artystycznych zainteresowaniach. Pociąga ją głównie malarstwo feeryczne, z pogranicza jawy i snu. Lubi kiedy jej obrazy wywołują najróżniejsze skojarzenia i silne emocje. Inspirują ją prace artystów okresu modernizmu, pociągają nokturny.
Malarstwem zainteresowała się na lekcjach plastyki w tucholskim liceum prowadzonych przez Zenona Korytowskiego, które ukończyła w 1979 r. Malować zaczęła później, gdy pracując z młodzieżą - założyła świetlicę socjoterapeutyczną - wykorzystywała techniki plastyczne, jako metody terapeutyczne. Całe swoje życie zawodowe związała z Koronowem - pracowała jako kierownik internatu, pedagog szkolny, socjoterapeuta i oligofrenopedagog.
W 2007 r. wróciła do Tucholi. Długo tłumiona potrzeba aktywności twórczej zaowocowała licznymi pracami malowanymi akrylem oraz włóknami jedwabiu i wełny. Po kilku latach tworzenia dla własnej przyjemności zaczęła pokazywać swoje prace na wystawach. Obecna, to prezentacja zarówno obrazów akrylowych, akwareli włókniowych , jak i również pięknej odzieży wykonanej techniką Nuno Felting.

ZDJĘCIA