Wernisaż wystawy poplenerowej SCHLEHDORF 2017 - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Wernisaż wystawy poplenerowej SCHLEHDORF 2017

9 listopada br. w Muzeum Borów Tucholskich odbył się wernisaż wystawy - pokłosia Międzynarodowego Pleneru Malarskiego, który odbył się w klasztorze w Schlehdorf (Górna Bawaria) w dniach od 13 – 21 sierpnia 2017 r.

Organizatorami twórczego spotkania z okazji 25-lecia współpracy plastyków partnerskich miast Tucholi i Olching byli artyści z Olching przy współudziale burmistrza Tucholi Tadeusza Kowalskiego i grupy tucholskich plastyków. Na wystawie wyeksponowano 42 prace, których autorami są: Klaus Bender, Andrzej Ciemiński, Małgorzata Ciemińska, Gerd Gruber, Helena Kaczanowska, Małgorzata Obuchowska, Liane Pansi, Mariusz Reszczyński, Alexandra Schmidt, Heidi Schneller, Marian Thiede, Margot Vogl, Annette Wilkes i Teresa Ziółtkowska.

Wśród licznie zebranych gości - miłośników sztuki, tucholskiego środowiska kultury, a także przyjaciół artystów byli: burmistrz Tadeusz Kowalski, wicestarosta tucholski Zenon Poturalski, ks. Ireneusz Kalf - proboszcz parafii pw. Bożego Ciała w Tucholi, radni miasta i powiatu.

Album przygotowany przez przyjaciół z Olching i fotografie wyświetlane na ekranie były impulsem do wspominania wydarzeń - tych najdalszych i tych najbliższych. Organizatorzy wernisażu (Borowiackie Towarzystwo Kultury i Muzeum Borów Tucholskich) wydali ośmiostronicowy katalog, który gościom wręczały hostessy w regionalnych strojach borowiackich. Zadbali też o urozmaicony stolik koktajlów.

Wspólne plenery organizowane są cyklicznie co dwa lata od 1992 r. To między innymi dzięki tym spotkaniom podtrzymywane jest żywe, autentyczne partnerstwo obu miast. W 2015 r. tucholska grupa gościła swoich przyjaciół z Olching w Bielskiej Strudze.

Tekst: Maria Ollick, prezes Borowiackiego Towarzystwa Kultury w Tucholi

Zdjęcia: S. Podgórska

tuchola.pl