Wiadomości
wszystkieWojewódzkie Spotkanie Teatrów Obrzędu Ludowego - relacja
8 czerwca 2013r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Gostycynie odbyło się Wojewódzkie Spotkanie Teatrów Obrzędu Ludowego, które zorganizowanie zostało przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Gminny Ośrodek Kultury w Gostycynie i Wojewódzki Ośrodek Kultury i Sztuki „Stara Ochronka” w Bydgoszczy.
Realizacja spotkania miała na celu m.in. inspirowanie amatorskich zespołów teatralnych i innych grup aktywności społecznej działających w środowisku wiejskim do zachowania i korzystania z dorobku rodzimej kultury ludowej. Przegląd rozpoczął się o godz. 1200 barwnym korowodem, w którym uczestniczyli przybyli goście, artyści, muzycy, śpiewacy i mieszkańcy Gminy Gostycyn. Po przybyciu do Gminnego Ośrodka Kultury w Gostycynie, Dyrektor GOK - u, pani Barbara Piasecka wraz z Dyrektorem Wojewódzkiego Ośrodka Kultury i Sztuki „Stara Ochronka” w Bydgoszczy, panem Maciejem Puto, wszystkich uczestników, mieszkańców i gości przywitali chlebem i solą, po czym nastąpiło uroczyste otwarcie spotkania. Dalej imprezę poprowadził regionalny mówca pan Wiesław Szołtun
Do konkursu zgłosiło się 6 zespołów:
1. Teatr Obrzędu Ludowego „Zaboracy” z Brus - „Od Wielkiej Nocy do Świętojańskiej Nocy”
2. Folklorystyczny Zepół Kociewski „Rychławiaki” z Rychławy - „Wspóminki Lólków”
3. Zespół Folklorystyczny „Smólnik” z Kruszyna - „Król Pasterzy”
4. Folklorystyczny Zespół Obrzędowy„Lubominianki” z Boniewa - „Babka - Szeptucha”
5. Zespół „Witkowiacy” z Witkowa - „Jesienny wieczór na wsi”
6. Zespół Pieśni i Tańca „Swojacy” z Baruchowa - „Chrzciny”
Jury w składzie: dr hab. Maria Pająkowska - Kensik - przewodnicząca, Agnieszka Kostrzewa – muzykolog - członek, Maria Sobczak – etnograf - członek, po obejrzeniu wszystkich spektakli udało się na obrady, natomiast na uczestników i gości czekał ciepły posiłek oraz „stół borowiacki” z tradycyjnymi regionalnymi potrawami. Spotkanie Teatrów miało sobie tylko charakterystyczną, ludową otoczkę. Swoją prelekcją zainteresowała uczestników pani Hanna Łopatyńska, która przedstawiła wykład pt. „Od magii do teatru. O dawnych i współczesnych rekwizytach i strojach obrzędowych”.
Ważnym punktem Spotkania były przeprowadzone przez jury omówienia warsztatowe z instruktorami – twórcami spektakli konkursowych. Jury zwróciło uwagę na dbałość o gwarę i dykcję. Wzbogacanie programu scenicznego poprzez sięganie po nowy repertuar związany z autentycznym przekazywaniem obrzędów ludowych. Udzielono instruktażu dotyczącego prezentowanych tańców ludowych
i układów choreograficznych. Jury zwróciło uwagę na dbałość o estetykę strojów ludowych i obrzędowych oraz dostosowanie strojów do danych obrzędów.
Po obejrzeniu pięciu spektakli (jeden z zespołów - „Swojacy” nie dojechał) jury postanowiło przyznać następujące nagrody i pamiątkowe DYPLOMY:
I NAGRODĘ
dla Folklorystycznego Zespołu Obrzędowego „Lubominianki” z Boniewa
II NAGRODĘ
dla Zespołu Folklorystycznego „Smólnik” ze Smólnika
III NAGRODĘ
dla Zespołu „Witkowiacy” z Witkowa
NAGRODY SPECJALNE otrzymali:
Marianna Dzięgielewska („Lubominianki” z Boniewa)
Jolanta i Wacław Cabanowie („Smólnik” ze Smólnika)
Wyróżniono ponad to:
Folklorystyczny Zespół Kociewski „Rychławiaki” z Rychławy,
Teatr Obrzędu Ludowego ”Zaboracy” z Brus
Przyznano również dziesięć równorzędnych nagród aktorskich (nagrody rzeczowe) otrzymały następujące osoby:
1. Agnieszka Warnke („Witkowiacy” z Witkowa)
2. Bernadeta Senske („Witkowiacy” z Witkowa)
3. Dominika Miziołek („Smólnik” ze Smólnika)
4. Longina Wierzbicka („Smólnik” ze Smólnika)
5. Wiesław Caban („Smólnik” ze Smólnika)
6. Halina Wiśniewska („Lubominianki” z Boniewa)
7. Krystyna Kordylewska („Lubominianki” z Boniewa)
8. Barbara Jóźwicka („Lubominianki” z Boniewa)
9. Gertruda Woźnicka „Rychławiaki” z Rychławy
10. Danuta Miszczyk ”Zaboracy” z Brus
Szmaragdowy Pegaz, nagroda Dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Kultury i Sztuki w Bydgoszczy otrzymuał Folklorystyczny Zespół Obrzędowy „Lubominianki” z Boniewa.
Informujemy, że zdobywca I i II NAGRODY – Folklorystyczny Zespół Obrzędu Ludowego „Smólnik” ze Smólnika będzie reprezentował nasze województwo w Międzywojewódzkim Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych 23 czerwca 2013r. w Kaczorach koło Piły.
Prezentacjom konkursowym towarzyszyły występy Kapeli „Frantówki” z Bysławia”. Podczas trwania Spotkań prezentowane były stoiska z regionalną żywnością Borowiacką, wystawa prac twórców ludowych oraz wiosek tematycznych.
Spotkanie sfinansowane zostało z Pomocy Technicznej PROW 2007-2013 ze środków Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.
(mat. gostycyn.pl)
Wszystkich zdjęć: 7