„Wystawa Sztuki Ludowej Borów Tucholskich” otwarta - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

„Wystawa Sztuki Ludowej Borów Tucholskich” otwarta

Materiał: tuchola.pl

Dziś (6.07.2018) w Muzeum Borów Tucholskich odbył się wernisaż „Wystawy Sztuki Ludowej Borów Tucholskich” połączony z Biesiadą Twórców. Imprezie towarzyszył występ Kapeli „Purtki”.

Wśród gości wernisażu byli m.in. burmistrz Tucholi Tadeusz Kowalski, starosta tucholski Michał Mróz oraz Wanda Szkulmowska, która od kilkudziesięciu lat jest promotorem sztuki i tradycji ludowej naszego regionu.

W trakcie spotkania minutą ciszy uczczono pamięć Honorowych Obywateli Gminy Tuchola: Honoraty Bloch (1927 - 2018) - hafciarki, twórczyni ludowej i prekursorki borowiackiej szkoły haftu kaszubskiego oraz Józefa Spornego (1927 - 2018) - nauczyciela, wieloletniego dyrektora Liceum Ogólnokształcącego im. Bartłomieja Nowodworskiego w Tucholi, działacza społecznego, animatora kultury, Honorowego Prezesa Borowiackiego Towarzystwa Kultury w Tucholi.

Na wystawie prezentowanych jest 240 prac regionalnych artystów. Można je oglądać do końca sierpnia br.

W specjalnie wydanej okolicznościowej gazetce można przeczytać:

„Na wystawie prezentowane jest współczesne oblicze sztuki ludowej Borów, najbardziej reprezentatywne: rzeźba, malarstwo na szkle, ptaszki, plecionkarstwo, bogactwo haftu i inne wyroby artystyczne sztuki użytkowej z motywami haftu kaszubskiego obu szkół funkcjonujące w przestrzeni publicznej.

To tu na własne oczy zobaczyć można prace wychodzące z rąk tutejszych twórców. Są one nie tylko piękne i niepowtarzalne, ale tkwi w nich cząstka ich samych.

Po raz kolejny zachwycają bogactwem form i wartością artystyczną. Haft, rzeźba w drewnie, malarstwo na szkle, plecionka, kolorowe ptaszki, wyroby artystyczne, wpisane w krajobraz kulturowy Borów Tucholskich są rozpoznawane w kraju i poza nim jako produkty charakterystyczne dla naszego regionu. To wielki potencjał, który promuje Bory Tucholskie”.

Organizatorami wystawy są: Borowiackie Towarzystwo Kultury w Tucholi, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oddział w Tucholi i Muzeum Borów Tucholskich.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć