„Zapobiegać – przetrwać” w powiecie tucholskim z policjantami z Bydgoszczy - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

„Zapobiegać – przetrwać” w powiecie tucholskim z policjantami z Bydgoszczy

Spotkanie bydgoskich policjantów Wydziału Prewencji z dyrektorami szkół powiatu tucholskiego było doskonałą okazją, żeby przybliżyć założenia realizowanego przez Komendę Miejską Policji w Bydgoszczy i Wydział Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Bydgoszcz program prewencyjny „Zapobiegać – przetrwać”.

Tematem narady, w której uczestniczyli dyrektorzy szkół powiatu tucholskiego, była realizacja zadań obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego.

Monika Karska z bydgoskiej policji podsumowała funkcjonowanie programu „Zapobiegać – przetrwać”, kładąc szczególny nacisk na rolę Obiektowego Koordynatora Bezpieczeństwa (OKB), jako „lidera bezpieczeństwa” w placówkach oświatowo-wychowawczych Bydgoszczy.

Przedstawiła również zadania zespołu do spraw bezpieczeństwa na terenie placówek oświatowych, który został powołany Zarządzeniem Prezydenta Miasta Bydgoszczy, a w minionym roku, decyzją Rady Miasta, wpisany do Miejskiego Programu Zapobiegania Przestępczości.



W skład Zespołu weszli przedstawiciele Wydziałów Urzędu Miasta, Straży Miejskiej, Straży Pożarnej, MOPS-u. Głównym celem programu było przygotowanie standardów związanych z zapewnieniem szeroko rozumianego bezpieczeństwa uczniów, nauczycieli, całego personelu szkół i placówek oświatowo-wychowawczych, ale również zaprojektowanie odpowiednich szkoleń. Do tej pory Bydgoscy OKB uczestniczyli w trzech szkoleniach realizowanych przez Centrum Szkoleń Antyterrorystycznych.

Ważnym elementem było opracowanie jednolitych procedur alarmowania i sygnalizowania zagrożeń, przeprowadzenie próbnych ewakuacji, włączenie systemu monitoringu wizyjnego szkół w system obsługiwany przez Wydział Zarządzania Kryzysowego UM w Bydgoszczy, wyposażenie OKB w telefony komórkowe w sieci zamkniętej.

Omawiając ten program st.asp. Sławomir Nowak z Wydziału Prewencji KMP w Bydgoszczy zachęcał zebranych do zaadaptowania tego programu na grunt tucholskich szkół, wyznaczając OKB, jako lidera bezpieczeństwa i osoby odpowiedzialnej za kontakty ze służbami ratowniczymi, szczególnie w sytuacjach zagrożenia oraz przeszkolenia grona pedagogicznego z algorytmów postępowania w przypadku zagrożenia w szkole.

Podczas spotkania asp. Sławomir Nowak rozmawiał z dyrektorami również o obowiązkach i prawach nauczyciela. Jednak głównym tematem, który omówił policjant, były algorytmy postępowania w przypadku wtargnięcia napastnika do szkoły.

Podczas spotkania tucholscy dyrektorzy wzięli udział w sprawdzeniu umiejętności postępowania w przypadku ataku terrorystycznego. Po wysłuchaniu teorii przyszedł czas na zajęcia praktyczne. Dyrektorzy ćwiczyli bezpieczne upadanie na ziemię oraz właściwe ułożenie ciała, jakie należy przyjąć podczas napadu z bronią. Na zakończenie uczestnicy przećwiczyli konstruowanie barykady w klasach, czy zachowanie się w sytuacji rozmowy z agresywnym rodzicem.

(mat. KMP Bydgoszcz)