ZSLiT bez nałogów i ryzykownych zachowań - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

ZSLiT bez nałogów i ryzykownych zachowań

W dniach od 24-28 lutego 2014r. w ZSLiT im. Ziemi Tucholskiej w Tucholi przeprowadzono zakrojone na szeroką skalę działania profilaktyczne pod hasłem 'Tydzień Profilaktyki'

Każdy dzień tygodnia poświęcony był innym problemom, których rozwiązywanie wpisane jest na stałe w zadania realizowane przez szkołę. Podczas całego tygodnia odbywały się prelekcje, spotkania ze specjalistami tj.: terapetą ds. uzależnień, dietetykiem, policją z Wydziału Ruchu Drogowego, psychologiem, pedagogiem z poradni psychologiczno-pedagogicznej. Przeprowadzano także zajęcia psychoedukacyjne, akcje informacyjne oparte na ulotkach, plakatach i prezentacjach. Treści profilaktyczne były wplatane w zajęcia przedmiotowe, lekcje wychowawcze. Wszystkie klasy wzięły udział w konkursie na plakat o zdrowym żywieniu. W każdym dniu realizowano ściśle określone treści profilaktyczne:

    poniedziałek- nie palę!
    wtorek- nie piję!
    środa- nie zażywam substancji psychoaktywnych!
    czwartek- wiem, co jem!
    piątek – nie podejmuję zachowań niebezpiecznych (tatuaż, piercing, AIDS, przygodne kontakty seksualne, sporty ekstremalne).

Uczniowie i nauczyciele identyfikowali się z podejmowanymi działaniami poprzez włączenie do swojego wyglądu akcentów kolorystycznych, w poniedziałek- czerwony, we wtorek - niebieski, w środę - pomarańczowy, w czwartek - żółty, w piątek – zielony.

Po rozstrzygnięciu wyników przeprowadzonych działań zwyciężyli:

    Hubert Rybczyński z III klasy TI w konkursie wiedzy o substancjach psychoaktywnych,
    Magdalena Dończyk z klasy IV TG w konkursie wiedzy o zdrowym żywieniu,
    klasa I TMG w konkursie na najlepszy plakat na temat zdrowego żywienia.

Tydzień Profilaktyki koordynowała pedagog Renata Giersz we współpracy z opiekunką Samorzadu Uczniowskiego Katarzyną Gabrych oraz z innymi nauczycielami.

(mat. Starostwo Powiatowe w Tucholi)