Reporter-24.pl - wiadomości, Tuchola, powiat tucholski
Przepisy o nauczycielskich dyscyplinarkach wkrótce mniej restrykcyjne
Czytaj całość
Na naszej stronie zapoznacie się Państwo z częścią artykułu. Całość dostępna jest na stronie: oswiata.abc Zdjęcie - źródło: iStock   Szykują się zmiany w przepisach regulujących postępowanie dyscyplinarne wobec nauczycieli. Zmiana ma wyeliminować problem ze wszczynaniem postępowań z błahych powodów. Obecnie dyrektor ma obowiązek zawiadamiać o każdym popełnieniu przez nauczyciela czynu naruszającego prawa i dobra dziecka.

Taki przepis Karty Nauczyciela obowiązuje od 1 września 2019 r. - pomysłodawcą zmiany był...
Podwyżki dla nauczycieli do 30 września 2020 r. - Senat wprowadza poprawki
Czytaj całość
Na naszej stronie zapoznacie się Państwo z częścią artykułu. Całość dostępna jest na stronie: oswiata.abc Zdjęcie - źródło: iStock   Podwyżki dla nauczycieli od września br., ale z wyrównaniem od stycznia tego roku, oraz odmrożenie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych - zakładają poprawki przyjęte przez Senat do ustawy okołobudżetowej. Wróci ona teraz do Sejmu.

Nauczyciele dostaną podwyżki najpóźniej do 30 września 2020 r. - stanowią przepisy ustawy okołobudżetowej.(DALEJ)

...
RPO: Nie można zwalniać dzieci z zajęć antydyskryminacyjnych
Czytaj całość
Na naszej stronie zapoznacie się Państwo z częścią artykułu. Całość dostępna jest na stronie: oswiata.abc Zdjęcie - źródło: iStock   Edukacja antydyskryminacyjna jest w polskiej szkole obowiązkowa i jest elementem podstawy programowej. Dlatego kolportowane w Polsce wzory oświadczeń dla rodziców o wypisaniu dziecka z zajęć antydyskryminacyjnych nie mogą mieć skutku prawnego - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich.

Stanowisko takie w wystąpieniu do ministra edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego przedstawił dr hab. Ada...
MEN wskazuje najbardziej pożądane na rynku zawody
Czytaj całość
Na naszej stronie zapoznacie się Państwo z częścią artykułu. Całość dostępna jest na stronie: oswiata.abc Zdjęcie - źródło: iStock

Automatyk, kierowca mechanik, mechatronik, murarz-tynkarz, technik budowy dróg, technik programista, technik spawalnictwa - to niektóre z zawodów, dla których jest prognozowane szczególne zapotrzebowanie na krajowym rynku pracy. Zawiera je podpisana przez ministra edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego Prognoza zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżow...
MEN podtrzymuje nagradzanie nauczycieli przez kuratorów, samorządowcy przeciwni
Czytaj całość
Na naszej stronie zapoznacie się Państwo z częścią artykułu. Całość dostępna jest na stronie: oswiata.abc Zdjęcie - źródło: iStock   Według samorządowców proponowane przez resort edukacji zmiany wprowadzające możliwość nagradzania nauczycieli przez kuratorów oświaty spowodują ingerencję w prowadzenie szkół przez organy samorządu i dyrektorów. Opiniują projekt rozporządzenia w tej sprawie negatywnie.   Jedną z propozycji omawianych podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu by...
NIK zbada szkoły specjalne i organizację pracy nauczycieli
Czytaj całość
Na naszej stronie zapoznacie się Państwo z częścią artykułu. Całość dostępna jest na stronie: oswiata.abc
Zdjęcie - źródło: www.nik.gov.pl

Najwyższa Izba Kontroli w 2020 r. zbada organizację pracy nauczycieli w szkołach publicznych i kształcenie w szkołach specjalnych. Przyjrzy się też m.in. finansowaniu szkolnictwa wyższego – wynika z planu pracy NIK na bieżący rok. Raporty z tych kontroli mają być opublikowane pod koniec tego roku lub dopiero w przyszłym.

Czy kształcenie w szkołach specjalnych jest real...
MEN gotowe do dyskusji o ilości zadań domowych
Czytaj całość
Na naszej stronie zapoznacie się Państwo z częścią artykułu. Całość dostępna jest na stronie: oswiata.abc Zdjęcie - źródło: iStock   Ministerstwo Edukacji Narodowej z sympatią odniosło się do akcji Rzecznika Praw Obywatelskich #zadaNIEdomowe. Ale chce zasady dla prac domowych ustalać w ramach szkolnych debat. - Najlepsze rozwiązania powstają poprzez wspólne ustalanie zasad, przy poszanowaniu opinii i praw wszystkich osób, których będą one dotyczyć - podkreśla resort.

To reakcja na zaproponowaną w grudn...
Gminne nagrody dla nauczycieli pożądane i kontrowersyjne
Czytaj całość
Na naszej stronie zapoznacie się Państwo z częścią artykułu. Całość dostępna jest na stronie: oswiata.abc Zdjęcie - źródło: iStock

Nagrody dla nauczycieli budzą sporo emocji, szczególnie w małych gminach wiejskich. Nie chodzi tylko o prestiż, ale również o zastrzyk gotówki. Regulaminy są, bo muszą być, ale charakteryzują się dużym poziomem ogólności, kryteria bywają rozmyte. Dlatego i nauczycielskich pretensji bywa sporo. Samorządy zaś na ten temat najchętniej milczą.

Nagrody źró...
Spór o zmiany w postępowaniach dyscyplinarnych nauczycieli
Czytaj całość
Na naszej stronie zapoznacie się Państwo z częścią artykułu. Całość dostępna jest na stronie: oswiata.abc Zdjęcie - źródło: iStock   Resort edukacji planuje zmiany w przepisach dotyczących postępowań dyscyplinarnych nauczycieli. MEN chce wydłużyć termin na zbadanie, czy czyn nauczyciela narusza dobro dziecka. Własną koncepcję zmian w tej materii mają związkowcy - część z nich chce, by pedagodzy w tym zakresie w większym stopniu podlegali kodeksowi pracy.

- Nie zamierzam wyeliminować postępowania dyscyplinarnego dla n...
W tym roku nieco łatwiej o likwidację szkoły
Czytaj całość
Na naszej stronie zapoznacie się Państwo z częścią artykułu. Całość dostępna jest na stronie: oswiata.abc   Rok temu kuratoria nie dawały zgód na likwidację nierentownych szkół, bo hamowała je perspektywa podwójnego rocznika. W tym roku mogą podchodzić do sprawy nieco łagodniej, ale nadal o masowej likwidacji małych placówek nie będzie mowy. Kuratoria zapewniają, że każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie.

W 2016 r. wszedł przepis, który uniemożliwia zlikwidowanie szkoły bez pozytywnej opin...
Wybierz stronę: <  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11    >  >>  >|