Reporter-24.pl - wiadomości, Tuchola, powiat tucholski
Chór „Camerata”

„Camerata” jest amatorskim  4-głosowym chórem mieszanym. Działa  przy Tucholskim Ośrodku Kultury od kwietnia 2007 roku. Jego  założycielem i dyrygentem jest Marzenna Tyrańska.

Członkami chóru są ludzie wykonujący różne zawody, zróżnicowani wiekowo, pełniący różnorodne funkcje  społeczne i zawodowe, dla których śpiew jest pasją, możliwością zaspokojenia ciekawości, szansą na poszerzenie wiedzy i doświadczeń muzycznych oraz okazją do kulturalnego i aktywnego spędzania czasu wolnego. Do chóru należą mieszkańcy Tucholi i Powiatu Tucholskiego - Bysławia, Płazowa, Lubiewa, Raciąża, Stobna, Cekcyna i Obrowa.


fot. nadesłane. Koncert z okazji 5-lecia chóru Camerata w Tucholskim Ośrodku Kultury

Camerata aktywnie uczestniczy w wielu przedsięwzięciach kulturalnych miasta i środowiska. Jest pomysłodawcą i inicjatorem różnorodnych imprez oraz koncertów  o charakterze świeckim i religijnym.

Chór reprezentował Tucholę w Toruniu, Inowrocławiu, Chełmnie, Czersku, Chojnicach, Drzycimiu, Śliwicach, Lubiewie, Raciążu, Kęsowie i  Bysławiu.


fot. nadesłane. Ogólnopolski Konkurs Pieśni Maryjnej w Chojnicach

Podczas 5 letniej działalności  zaprezentował się w:
- 33 koncertach
- 13 imprezach kulturalnych
- 10 mszach i uroczystościach religijno – patriotycznych
- 6 konkursach, spotkaniach i przeglądach chóralnych

Do osiągnięć chóru należy:
- reprezentowanie Tucholi i Powiatu Tucholskiego w XXXI Przeglądzie Artystycznym Chórów Województwa Kujawsko-Pomorskiego „Wiosna w Solankach - Inowrocław 2010
- I miejsce  w XII Festiwalu  Pieśni Chóralnej „Leć o pieśni, leć sokołem” Czersk  2010
- III miejsce - Brązowe Pasmo w II Turnieju „O Kryształowe Serce Chełmińskiej Jesieni” – Chełmno 2010
- udział w I Ogólnopolskim Festiwalu  „Ave Maria” – Chojnice 2012
- III miejsce w XIV Festiwalu Pieśni Chóralnej  - Czersk 2012

Repertuar chóru to pieśni rozrywkowe i sakralne wykonywane a cappella. To piosenki ludowe i biesiadne, kanony i wiwaty, utwory patriotyczne i inne - okolicznościowe. To muzyka kompozytorów polskich i obcych, muzyka polska i innych narodów.