Recenzja książki: Alicja Urbanik Kopeć – Instrukcja nadużycia. Historia kobiet służących w dziewiętnastowiecznych domach - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Recenzja książki: Alicja Urbanik Kopeć – Instrukcja nadużycia. Historia kobiet służących w dziewiętnastowiecznych domach

Na naszej stronie zapoznacie się Państwo z częścią recenzji, całość jest dostępna na stronie lubimyczytac.pl

Jeżeli ktoś z naszych czytelników chciałby zamieścić własną recenzję z przeczytanej książki, to oczywiście serdecznie zapraszamy do współpracy!

Nasze recenzje filmowe w kolejności alfabetycznej

Życie XIX-wiecznych polskich służących

„W XIX wieku służba domowa stanowiła jedną z najliczniejszych grup zawodowych. W drugiej połowie stulecia na ziemiach polskich co ósma mieszkająca w mieście osoba zajmowała się zapewnianiem komfortowego życia swojemu pracodawcy. Służący i służące stanowili niekiedy nawet 30 procent aktywnych zawodowo mieszkańców miast. A w tej ogromnej rzeszy ludzi przytłaczającą większość stanowiły kobiety”.

Oglądając filmy lub czytając powieści, których akcja dzieje się w XIX wieku, często natrafiamy na postaci służących. Przewijają się one niejako w tle. Zawsze na drugim planie, dyskretne, niemal niewidoczne, a jednak niezbędne. Czy funkcjonowałyby bez nich bogate rezydencje arystokracji lub domy zamożnych mieszczan? Niestety rzadko zastanawiamy się nad losem służących. Skąd pochodziły, jak wyglądało ich codzienne życie?

W tym miejscu z pomocą przychodzi nam książka Alicji Urbanik-Kopeć pod tytułem „Instrukcja nadużycia. Służące w XIX-wiecznych polskich domach”. Publikacja ukazała się nakładem(Dalej)