Wiadomości
wszystkie
Razem mogły więcej. 20 lat temu powstało stowarzyszenie, (ZDJĘCIA)
które do dziś jednoczy kobiety
Od dwóch dekad zrzesza wszystkie koła gospodyń wiejskich z gminy. W tym roku świętowało swój jubileusz. Mowa o Stowarzyszeniu „Gminna Rada Kół Gospodyń Wiejskich w Tucholi”, które działa od 20 lat.
A zaczęło się od wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Wówczas pojawiły się możliwości uzyskania finansowego wsparcia przez organizacje działające na rzecz lokalnych społeczności. Aby sięgnąć po unijne środki, trzeba było więc założyć stowarzyszenie. I tak to się zaczęło. Wybrano władze — 7-osobowy zarząd oraz komisję rewizyjną. Przewodniczącą została Zenobia Majka, wiceprzewodniczącą Urszula Dereszyńska, sekretarzem Jolanta Pawelska, skarbnikiem Władysława Januszewska, członkiniami: Hanna Gwizdała, Alicja Rutkowska i Genowefa Wegner. Stowarzyszenie składało się z dwunastu kół z terenu gminy Tuchola i liczyło 198 członkiń.
„W 2005 roku wspólnie z p. Janem Kornackim, p. Wiesławą Weltrowską i Zarządem Założycielskim doprowadzono do rejestracji stowarzyszenia i jego wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego z dniem 17 marca 2005 roku” – wspominała podczas swojego wystąpienia przewodnicząca organizacji Zenobia Majka.
Wymieniła też cele działalności stowarzyszenia, a wśród nich: aktywizację kobiet w życiu społecznym, politycznym i gospodarczym, reprezentowanie interesów kobiet z zakresu profilaktyki zdrowotnej, integrację kobiet z różnych środowisk oraz podejmowanie działań na rzecz poprawy sytuacji kobiet.
Podkreśliła również rolę stowarzyszenia w życiu społecznym i kulturalnym gminy Tuchola. To między innymi organizacja zajęć kulinarnych, zwłaszcza dla najmłodszych, podczas których przygotowywane są tradycyjne dania i smakołyki kuchni borowiackiej. Panie z poszczególnych kół uatrakcyjniają również ofertę gastronomiczną podczas wydarzeń w ramach Dni Borów Tucholskich czy innych imprez odbywających się w całym powiecie. Reprezentują także tradycje i dziedzictwo kulturowe podczas różnego rodzaju przedsięwzięć w skali wojewódzkiej czy ogólnokrajowej.
„Nie wyobrażam sobie życia społecznego bez takich organizacji, jak koła gospodyń wiejskich. Podobnie jest zresztą z OSP. To dzięki ludziom zaangażowanym w te działalności nasza gmina może liczyć m.in. na niezawodną pomoc. Tak było między innymi podczas pandemii, kiedy panie szyły maseczki, a potem kotary na potrzeby utworzenia zbiorowego punktu szczepień. Działalność KGW to również nieoceniona promocja borowiackiej kultury i tradycji” – podkreślił burmistrz Tucholi Tadeusz Kowalski.
Uroczyste obchody jubileuszu były też wzbogacone o program artystyczny. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Kiełpinie, pod opieką swoich nauczycielek, zaprezentowali scenkę patriotyczną oraz występ taneczny nawiązujący do 234. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Przedstawienie było niezwykle poruszające i nagrodzone gromkimi brawami.
Podczas jubileuszu nie zabrakło poczęstunku, zgodnie z borowiacką gościnnością oraz tortu – jak przystało na urodziny.