CHLEB I SÓL od 12 maja na platformach VOD (zwiastun) - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

CHLEB I SÓL od 12 maja na platformach VOD (zwiastun)

Materiały promocyjne Kino Świat
 

„Wspaniały film”, „kino bezkompromisowe”, „emocjonalnie przeszywający”, „kameralna perełka”

 

Zobacz jeden z najgłośniejszych i najciekawszych debiutów w polskim kinie ostatnich lat

 

„Chleb i sól” Damiana Kocura od piątku na platformach VOD

 

Chleb i sól © fot. Wojciech Skrzypczyński, prod. Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Studio Munka, dystr. Kino Świat 2023

 

ZOBACZ ZWIASTUN

 

Ostatnie lato młodości, wolności oraz beztroski w rytmie hip-hopu i w cieniu zbliżającej się dorosłości. Uhonorowany na 79. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji Nagrodą Specjalną Jury Orizzonti, inspirowany prawdziwymi wydarzeniami pełnometrażowy debiut Damiana Kocura, laureata ponad stu wyróżnień za swoje wcześniejsze filmy krótkometrażowe. Laureat 3 nagród na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni: Nagrody Dziennikarzy, Nagrody Jury Młodzieżowego oraz Don Kichota – nagrody Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych. Zdobywca ORŁA w kategorii Odkrycie roku. „Chleb i sól” został również doceniony za Reżyserię na 59. Golden Orange Film Festival w Antalyi, otrzymał Nagrodę Jury Młodzieżowego na 60. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Gijón oraz statuetkę Brązowej Piramidy dla najlepszego debiutu w Konkursie Głównym na 44. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Kairze. Produkcja została również podwójnie wyróżniona na Festiwalu Młodego Kina Wschodnioeuropejskiego w Cottbus Nagrodą DIALOG „za porozumienie między kulturami” oraz Nagrodą Specjalną za Reżyserię.

 

W jednej z głównych ról w filmie „Chleb i sól” wystąpił Tymoteusz Bies - utalentowany uczestnik Konkursu Chopinowskiego i wykładowca Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, a partnerują mu m.in. znani z hip-hopowej sceny Bartosz „Intruz” Olewiński i Wojciech „TPS” Walkiewicz. Za produkcją debiutu Damiana Kocura stoją Jerzy Kapuściński i Ewa Jastrzębska, którzy pracowali przy takich obrazach jak: „Sala samobójców. Hejter”, „Supernova” i „Cicha noc”.

 

Upalne lato, leniwie płynący czas, hip-hopowy freestyle, chłopaki z tatuażami i zalotne dziewczyny, z którymi lepiej nie zadzierać. Tak właśnie wygląda miejsce z czasów młodości, do którego wraca Tymek - student warszawskiej Akademii Muzycznej przygotowujący się do rozpoczęcia światowej kariery jako pianista. Jest tu też jego matka oraz brat Jacek i koledzy z dawnych dni przesiadujący na osiedlu. Tymek pojawia się tu jednak tylko na chwilę - po wakacjach rusza na zachód Europy, gdzie otrzymał stypendium. Ta krótka wizyta w zupełności wystarczy, aby poznał centralny punkt spotkań lokalnej młodzieży jakim jest nowo powstały bar z kebabem. Chłopaki z osiedla dobrze żyją z obcokrajowcami, ale są drobne wyjątki. Z czasem konflikt zaostrza się. Spirala strachu i zagrożenia zaczyna się nakręcać, a Tymek znajdzie się w samym jej centrum.

 

Od 12 maja „Chleb i sól” będzie można obejrzeć online na platformach:

 

Premiery CANAL+, Player, Polsat Box Go, Orange, Play, UPC, Multimedia Polska, Vectra, Rakuten, Inea, TOYA,

Nowe Horyzonty VOD, MOJEeKINO.pl, e-Kino pod Baranami.

Premiera VOD: 12 maja 2023

Gatunek: dramat

Produkcja: Polska 2022

Reżyseria i scenariusz: Damian Kocur („Dalej jest dzień”, „Moje serce”, „Powrót”, „To, czego chcę”, „21 dni”)

Obsada: Tymoteusz Bies, Jacek Bies, Bartosz „Intruz” Olewiński, Nikola Raczko, Dawid Piejko, Nadim Suleiman, Nadeem Shalave, Małgorzata Puzio, Julia Sauerbier, Wojciech „TPS” Walkiewicz