Drugi koncert w ramach VIII Międzynarodowego Letniego Festiwalu Organowego - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Drugi koncert w ramach VIII Międzynarodowego Letniego Festiwalu Organowego

W najbliższą niedzielę (12.08) druga odsłona VIII Międzynarodowego Letniego Festiwalu Organowego. Tym razem wystąpi Hanna Dys – organy. Początek koncertu o godz. 19:00 w kościele pw. Bożego Ciała w Tucholi. Wstęp wolny.

Program koncertu:

  1. Johann Peters Emilus Hartmann – Fantazja f-moll op.20
  2. Daniel Magnus Gronau – Fantazja chorałowa „Was Gott thut ist wohlgethan”
  3. Johann Sebastian Bach – Preludium i fuga d-moll BWV 539, Chorał Allein Gott in der Höh sei Ehr BWV 662
  4. Piotr Czajkowski – Taniec wieszczki cukrowej oraz Marsz  z baletu „Dziadek do orzechów”
  5. Feliks Nowowiejski – Róże św. Teresy op. 9 nr 3

Nota biograficzna

Hanna Dys - organistka, adiunkt na Wydziale Instrumentalnym gdańskiej Akademii Muzycznej. Ukończyła studia w klasie organów prof. Romana Peruckiego gdańskiej Akademii Muzycznej oraz Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu, w klasie organów prof. Wolfganga Zerera, gdzie otrzymała dyplom z wyróżnieniem. W 2009 roku uzyskała stopień doktora w zakresie sztuki muzycznej, a w 2016 roku stopień doktora habilitowanego. Stypendystka m. in. Brahms Stiftung, Stypendium dla Twórców Kultury oraz Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Laureatka i uczestniczka konkursów międzynarodowych. Odbyła liczne kursy mistrzowskie w wielu krajach europejskich m. in. u prof. J. Laukvika, prof. O. Latry, prof. D. Rotha, K. Bine Bryndorf. Prowadzi klasę organów w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej w Gdańsku. Jej uczniowie i studenci są laureatami konkursów organowych w kraju i za granicą.

Prowadzi ożywioną działalność koncertową, zarówno jako solistka jak i kameralistka, jest jurorem konkursów organowych. Występowała na najważniejszych festiwalach muzyki organowej w Polsce i niemal w całej Europie (m.in. Włochy, Finlandia, Rosja, Norwegia, Niemcy, Francja, Mołdawia, Hiszpania). W swojej działalności koncertowej chętnie propaguje polską muzykę organową, m. in. nagrała w ramach przewodu habilitacyjnego płytę monograficzną z dziełami Mieczysława Surzyńskiego. Ma na swoim koncie współpracę z wybitnymi dyrygentami i muzykami, m. in. Sir Nevilem Marrinerem, Kai Bumanem, Massimiliano Caldim, Łukaszem Borowiczem. Hanna Dys jest również animatorem kultury, m. in. pełni funkcję dyrektora artystycznego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Grudziądzu, a także jest pomysłodawczynią i organizatorem koncertów i wydarzeń muzycznych w Gdańsku. W swoim dorobku posiada nagrania solowe oraz kameralne. Dwukrotnie nominowana do nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców Kultury. Prezentuje organy Katedry Oliwskiej.

Materiał: tuchola.pl