Finał Pleneru Malarskiego im. Leona Wyczółkowskiego w Brdzie - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Finał Pleneru Malarskiego im. Leona Wyczółkowskiego w Brdzie

21 września (piątek) odbył się wernisaż VII Międzynarodowego Pleneru Malarskiego im. Leona Wyczółkowskiego w Brdzie. Wystawiono prace wyjątkowych artystów. . 

Organizatorem kolejnego pleneru jest tucholskie Stowarzyszenie Via Natura na czele z Prezes, Haliną Janowską – Giłką. Plener współorganizował Senator RP Andrzej Kobiak. Szczególną rekomendacją dla wydarzenia może być Patronat Honorowy Marszałka Województwa, Piotra Całbeckiego. Tegoroczny plener, śladem poprzednich edycji skupił kilkunastu wyjątkowych artystów, zarówno polskich, jak i zagranicznych. A w tym gronie, m.in. Jan Bonawentura Ostrowski, Daniel Pielucha czy Janusz Lewandowski. Komisarzem, jak co roku - znany malarz i pisarz, Jan Wołek.

Od 3 września w ośrodku ,,Zielony Wiatr”, zlokalizowanym w samym sercu Borów Tucholskich (Brda),  artyści poszukiwali inspiracji. Udało się! Na wernisażu, 21 września zaprezentowano efekty dwutygodniowej pracy twórczej. Nie zabrakło oprawy muzycznej w wykonaniu Piotra Bukartyka. Pojawiło się wielu gości,  oczywiście  organizatorzy oraz m.in. Marszałek Piotr Całbecki, Europoseł Tadeusz Zwiefka, Dyrektor Filharmonii Pomorskiej Maciej Puto, Paweł Cieślewicz czy też prof. dr hab. Włodzimierz Jastrzębski.  Podczas wernisażu Halina Janowska – Giłka zapowiedziała kolejną wystawę poplenerową, która odbędzie się 4 października w Tucholskim Ośrodku Kultury.

Należy podkreślić walor edukacyjny wydarzenia. Co roku w ramach pleneru malarskiego, organizowane są warsztaty plastyczne dla młodzieży z Liceum Plastycznego z Bydgoszczy oraz szkół podstawowych z Powiatu Tucholskiego. Uczniowie pochwalili się swoimi pracami które finalnie oceniono przez jury złożone z obecnych artystów. Standardowo przewidziano nagrody i upominki, wśród których wyróżnione prace wystawiono obok prac artystów na wernisażu, a pojawią się także w TOK-u.

Plener Malarski im. Leona Wyczółkowskiego jest jednym z najważniejszych wydarzeń artystycznych w Województwie Kujawsko – Pomorskim.

Zapraszamy do galerii zdjęć.

Źródło: www.vianatura.tuchola.pl