Gniazdo bielika na żywo: transmisja z Woziwody - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Gniazdo bielika na żywo: transmisja z Woziwody

 
Gorąco namawiamy Państwa do odwiedzenia strony internetowej Nadleśnictwa Woziwoda, na której zammieszczono link do transmisji na żywo z gniazda bielika. Poniżej podstawowe informacje pochodzace również ze strony Nadleśnictwa.
 

Przekaz online z gniazda bielika Haliaeetus albicilla w Borach Tucholskich to wspólne przedsięwzięcie Komitetu Ochrony Orłów, Nadleśnictwa Woziwoda i Polskiego Radia S.A. promujące ochronę starych lasów i największego polskiego gatunku ptaka drapieżnego – bielika. Gniazdo i stary las w promieniu do 200 m są chronione za pomocą całorocznej strefy ochronnej, gdzie nie prowadzi się żadnych prac leśnych.

Ponieważ bieliki są niezwykle ostrożne, dopiero po wielu latach udało się po raz trzeci uruchomić przekaz online z gniazda naszego gatunku herbowego. Wcześniej miało to miejsce jedynie w Nadleśnictwie Kutno (2012 r) i Nadleśnictwie Dobrocin (2013 r). W Nadleśnictwie Woziwoda kamera została umieszczona przy gnieździe w połowie stycznia 2021 r. przed przystąpieniem ptaków do lęgów za zgodą Regionalnej  Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy.
 
Zobacz przekaz na żywo:
 
 

Gniazdo, z którego jest prowadzona transmisja, znajduje się na 140-letniej sośnie na wysokości około 25 metrów i jest zajmowane przez ptaki od trzech lat. W 2020 r. opuściły je dwa młode. Wcześniej bieliki gniazdowały od końca lat 90-tych XX w. w 160-letnim lesie sosnowym nad jednym z rybnych śródleśnych jezior. Do lęgów zachęciło je wtedy sztuczne gniazdo wybudowane przez wolontariuszy KOO. To stanowisko tych wyjątkowych ptaków istnieje więc co najmniej 25 lat!

W ubiegłym roku w połowie kwietnia ze złożonego jaja wykluło się jedno pisklę. Była to samica, której internauci nadali imię Wodzia. 

Przed nami kolejny sezon długiego i wspaniałego serialu z życia rodziny bielików, rzadkich i pięknych ptaków! Zapraszamy do śledzenia i komentowania wydarzeń w czacie na kanale Youtube oraz na profilach FB Nadleśnictwa Woziwoda i Komitetu Ochrony Orłów.