IX Międzynarodowy Letni Festiwal Organowy Tuchola 2019. - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

IX Międzynarodowy Letni Festiwal Organowy Tuchola 2019.

Szanowni Państwo
 
Z radością pragnę poinformować, iż 4.08.2019 będzie miał miejsce koncert inauguracyjny kolejnej, IX już edycji naszego Festiwalu. W ramach festiwalu odbędą się cztery koncerty w kolejne niedziele sierpnia. Koncerty festiwalowe odbywać się będą w kościele pw. Bożego Ciała o godz. 19.00. Na wszystkie koncerty wstęp wolny.
 
Festiwal objął Patronatem Honorowym Burmistrz Tucholi, Pan Tadeusz Kowalski.
Organizatorami festiwalu są Parafia pw. Bożego Ciała w Tucholi oraz Fundacja Centrum Rozwoju Sztuki.
 
Festiwal współfinansowany ze środków Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz ze środków Gminy Tuchola. 
 
W załączeniu przesyłam informacje dotyczące koncertu inauguracyjnego oraz plakat promujący festiwal. 
 
Dziękując za dotychczasową pomoc i życzliwość, będę wdzięczny za pomoc w promocji wydarzeń festiwalowych. 
 
Z poważaniem,
 
Błażej Musiałczyk
Dyrektor Festiwalu
 

PROGRAM TUCHOLA KONCERT INAUGURACYJNY 04.08.2019

 

Zespół wokalny Art’n’Voices

Błażej Musiałczyk - organy

 

1. Leon Boelman – Introdukcja

                              - Modlitwa

                                                      - Toccata – organy solo

-----------------------------------------------------------------------------------------

  Muzyka sakralna

 1. Giovanni Pierluigi da Palestrina – Sicut cervus
 2. Charles Hubert Parry –  My soul there is a conutry
 3. Cyrillus Kreek – Õnnis on inimene
 4. Ola Gjeilo – Ubi Caritas

-----------------------------------------------------------------------

 1. Alexandre Guilmant – Sonata No. 3 in C Minor op. 56

                 cz. I Preludio – organy solo

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Utwory dedykowane Zespołowi Art'n'Voices z –materiał nowej płyty „Midnight stories”

 

 1.  Marek Raczyński – Te lucis ante terminum (kompozytor poznański)
 2.  Michał Ziółkowski – Peace (do poezji Sara Teasdale)  (kompozytor wrocławski)
 3.  Jakub Szafrański –  I dreamt a dream (do poezji Wiliam Blake) (kompozytor warszawski)
 4.  Anna Rocławska-Musiałczyk – Parafraza kolędy kaszubskiej Witosławy Frankowskiej Bibi, Synkù bi  (kompozytorka pomorska)

 

 

 

 

Błażej Musiałczyk

 

Błażej Musiałczyk pochodzi z Sieradza. Na stałe związany z Gdańskiem, gdzie od 2006 roku pełni funkcję organisty Archikatedry Oliwskiej jak również prezentera znajdujących się tam, słynnych na całym świecie organów. W latach 2010-2015 pełnił funkcję dyrygenta chóru Gdańskiego Seminarium Duchownego. Zajmuje się również działalnością pedagogiczną, prowadząc klasę organów w Szkole Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Gdańsku - Wrzeszczu. Błażej Musiałczyk jest dyrektorem artystycznym Letniego Festiwalu Muzyki Organowej w Tucholi oraz prezesem Fundacji Centrum Rozwoju Sztuki.

Na stałe współpracuje ze znakomitym trębaczem - Pawłem Huliszem, z którym koncertuje na wielu festiwalach muzyki organowej i kameralnej, wykonując repertuar począwszy od muzyki renesansowej po współczesną.
Naukę gry na organach rozpoczął w Salezjanskim Liceum Muzycznym w Lutomiersku, kontynuującego tradycję słynnej szkoły organistowskiej w Przemyślu.

Studia rozpoczął w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy pod kierunkiem prof. Piotra Grajtera i prof, Radosława Marca. Naukę kontynuował w klasie organów prof. Romana Peruckiego w Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie w roku 2005 został laureatem III nagrody na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Organowej w Rumi. Uczelnie ukończył, uzyskując dyplom w roku 2008. W roku 2010 ukończył Podyplomowe Studium Chórmistrzowskie w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Umiejętności gry doskonalił na wielu kursach mistrzowskich, prowadzonych przez wybitnych pedagogów  takich jak Olivier Latry, Peter van Dijk, Bruno Oberhammer, Wolfgang Deutsch, Jose Enrique Ayarra Jarne, Jaroslav Tuma, Julian Gembalski oraz Pierre Pincemaille i Wolfgang Seifen( improwizacja organowa). W roku 2006 wziął udział w nagraniu płyty "Wielkie organy Archikatedry w Gdańsku-Oliwie" która została nominowana do nagrody Fryderyka, a następnie uzyskała status złotej płyty. Posiada na swoim koncie nagrania dla radia i telewizji.
Koncertuje jako solista i kameralista.

 

Art’n’Voices

 

Zespół Art’n’Voices powstał w grudniu 2010 roku w Wejherowie. Wykonuje różnorodną muzykę, w swoim dorobku posiada również autorskie aranżacje. Repertuar Art’n’Voices obejmuje utwory sakralne, rozrywkowe i ludowe z różnych epok, od muzyki dawnej po współczesną. Oficjalną siedzibą Art’n’Voices jest Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

 

W 2013 roku zespół wydał debiutancką płytę zatytułowaną „Droga krzyżowa.                    Z Chrystusem na Kalwarii Wejherowskiej”, na której znajduje się czternaście utworów skomponowanych przez Annę Rocławską-Musiałczyk i Juliannę Styn do słów autorstwa ks. Przemysława  Lewińskiego. Art’n’Voices wziął również udział w nagraniu dwóch płyt poświęconych twórczości regionalnego kompozytora Ottona Mieczysława Żukowskiego oraz Władysława Żeleńskiego.

 

 Art’n’Voices występował m. in. z Maciejem Miecznikowskim, NeoQartetem oraz Zespołem Instrumentów Historycznych z Wrocławia. Uczestniczył także w ogólnopolskich warsztatach prowadzonych przez Philipa Lawsona – kompozytora i dyrygenta, byłego członka zespołu „The King’s Singers”. Art’n’Voices współtworzy także projekt muzyki historycznej jako „Capella Warmiensis Restituta” polegający na wykonaniu po 200 latach zapisów nutowych z XVIII i XIX wieku, które zostały odnalezione w zbiorach biblioteki Wyższego Seminarium Duchowego „Hosianum” w Olsztynie.

 

Zespół posiada w swoim dorobku wiele nagród, w tym dziesięć Grand Prix, zdobytych na festiwalach i konkursach ogólnopolskich oraz międzynarodowych.

Art’n’Voices został m. in. laureatem:

 • Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Ks. S. Ormińskiego w Rumi               w 2011 r. – pierwsze miejsce oraz wyróżnienia za najlepiej wykonany utwór religijny w języku kaszubskim;
 • XXI Festiwalu Pieśni o Morzu w Wejherowie w 2013 r. – Grand Prix oraz wyróżnienia za najlepiej wykonany utwór z fortepianem oraz za najlepiej wykonany utwór obowiązkowy;
 • I Ogólnopolskiego Festiwalu Chóralnej Muzyki Współczesnej „Music Everywhere”     w Gdańsku w 2014 r. – Grand Prix oraz wyróżnienia za najlepiej wykonany utwór kompozytora gdańskiego, za najlepiej wykonany utwór rozrywkowy oraz za najlepiej wykonany utwór z elementami sonorystycznymi;
 • 11 Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego „Mundus Cantat” Sopot w 2015 r. –Grand Prix, wyróżnienie za najlepiej wykonany utwór współczesnego kompozytora oraz nagroda dla najlepszego zespołu festiwalu (ogłoszona werdyktem doktorantów Akademii Muzycznej w Gdańsku).
 • V Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego „O Złotą Wstęgę Solczy” w Ejszyszkach na Litwie w 2016 r – Grand Prix.
 • IV Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. J. Świdra w Cieszynie – Grand Prix oraz Nagroda za najlepsze wykonanie utworu kompozytora współczesnego.

 

Dużym sukcesem zespołu jest zdobycie dwóch drugich miejsc na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym „Polifonico Guido di Arezzo” we Włoszech, w sierpniu 2017 r. Zespół zdobył dwa II miejsca w kategoriach: obowiązkowej i monograficznej. W maju 2018 r. Art’n’Voices zdobyło I miejsce podczas 49. Turnieju Chóralnego „Legnica Cantat”, Grand Prix nieoficjalnego jury seminarium chórmistrzowskiego oraz Nagrodę PZCHiO za najlepsze wykonanie utworu kompozytora polskiego.

W lipcu 2018 r. zespół odbył trasę koncertową po Prowansji we Francji.

Ostatnim sukcesem Art’n’Voices było zdobycie I miejsca „Złoty Dyplom” i Nagrody Specjalnej za najlepiej wykonany utwór Feliksa Nowowiejskiego na XVIII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej w Barczewie (czerwiec 2019 ).

Obecnie zespół pracuje nad nagraniem i wydaniem płyty z utworami współczesnych młodych kompozytorów polskich.

 

W skład zespołu wchodzą:

soprany:

Małogorzata Priebe

Maria Krueger

 

alty:

Anna Rocławska-Musiałczyk

Marta Jundziłł

 

tenory:

Mateusz Warkusz

Szymon Duraj

 

basy:

Tomasz Chyła

Filip Czajkowski