Wiadomości
wszystkieKoło filmowe z Nowodworka
Koło filmowe „Filmomaci” działa w tucholskim Nowodworku od 2009 roku. Od samego początku opiekunem koła jest polonistka, Martyna Olejnik, od dwóch lat wpierana przez nauczyciela muzyki i plastyki, pana Tomasza Kotowskiego.
Ten rok szkolny zaczął się dla młodych filmowców wyjątkowo. W dniach 11-14 września 2014 roku przedstawicielki koła filmowego „Filmomaci”, Wanessa Łukaszewicz i Paulina Serowiecka, wraz z opiekunem panem Tomaszem Kotowskim przebywały w Bydgoszczy na warsztatach filmowych w ramach „Sztuki wyboru” (www.sztukawyboru.pl). Jest to wspólny projekt Urzędu Marszałkowskiego i Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy mający na celu propagowanie idei przeciwdziałania przemocy. Tegoroczna edycja dotyczy przestępczości internetowej.
Tucholanie uczestniczyli w intensywnych czterodniowych warsztatach. Młodzi filmowcy i ich opiekunowie obejrzeli najpierw film „Disconnect”, który – jak mówi Paulina Serowiecka, uczennica klasy IIa – „pozwolił spojrzeć na świat cyberprzestrzeni w inny sposób”. Kolejne dni to dla filmomatek ciężka praca – warsztaty montażowe, scenariuszowe, zajęcia w plenerze oraz z tworzenia konspektu lekcji profilaktycznej. W gronie wykładowców znaleźli się między innymi Barbara Białowąs (reżyserka i scenarzystka „Big love”) i Łukasz Żal (zdjęcia do „Idy”). Ostatnim etapem było nakręcenie filmu i postprodukcja. Tucholanki (wraz z uczniami z Gimnazjum nr 2 z Bydgoszczy) miały przyjemność pracować z Marcelim Gawrysiem („Miłość bez ustawki”), a efekt ich wspólnej pracy (film pt. „Wtyczka”) można oglądać na youtube pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=QXepmVR9BLs. W jednej z ról wystąpił nawet sam pan Tomasz Kotowski! Film oceniono wysoko, „jako prawdziwe kino, a nie teatr”.
W związku z tym, teraz nie pozostaje nic innego, jak ten potencjał wykorzystać i sukces powtórzyć . Do 10 października nowodworskie koło filmowe ma czas, by stworzyć własny film pod hasłem „Nie kliknij w przestępstwo”, który – miejmy nadzieję – znowu zostanie doceniony na Camerimage. Obraz ten będzie integralną częścią lekcji profilaktycznej, którą przygotowuje opiekun koła. „Z naszego zeszłorocznego konspektu już można skorzystać, znajduje się na stronie projektu wraz z innymi nagrodzonymi scenariuszami. Niedługo zestawy te trafią w wersji drukowanej do szkół województwa kujawsko-pomorskiego”. – mówi opiekunka koła, pani Martyna Olejnik.
Scenariusz w wersji elektronicznej i filmy z edycji 2013: http://www.sztukawyboru.pl/index.php/o-programie/edycja-2013-scenariusze-lekcji-dvd.html
W tym roku opiekunowie szczerze zachęcają również do wzięcia udziału w drugiej kategorii konkursu; polega ona na wykonaniu plakatu graficznego dotyczącego zapobieganiu przestępczości internetowej. Do konkursu mogą przystąpić wszyscy uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Szczegóły na stronie www.sztukawyboru.pl.
(mat. Starostwo Powiatowe)
Wszystkich zdjęć: 5