Masque przed premierą - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Masque przed premierą

Życzliwy sąsiad to prawdziwy skarb, ale nie wszyscy mają takie szczęście i mogliby niejedno opowiedzieć o urokach mieszkania obok kogoś, kto nie odpowiada ich oczekiwaniom. Nie inaczej sprawa wygląda w przypadku bohaterów Zemsty Aleksandra Fredry, której premierę przygotowuje Grupa Teatralna Masque działająca przy Zespole Szkół Ogólnokształcących w Tucholi.

Dlaczego akurat Zemsta? Może dlatego, że będąc w wieku moich aktorów nie mogłem zmusić się do jej przeczytania. Sztukę uważałem za straszną ramotę, a XIX- wieczny humor wcale mnie nie śmieszył. Człowiek jednak z wiekiem dojrzewa i staje się jak w moim przypadku, - bardziej przekorny. Postanowiłem zatem napisać scenariusz prostym wierszem, rymem parzystym, bardziej przystępnym i lżejszym dla młodszego widza. Proszę się nie martwić - Fredro przemówi podczas spektaklu - ok. 20% tekstu zostawiłem w oryginale z zachowaniem sensu oraz uniwersalnego i ponadczasowego charakteru dzieła.

W 2016 roku nasza Grupa teatralna obchodzić będzie jubileusz X - lecia swojej działalności. Pierwszą sztuką w wykonaniu aktorów z Nowodworka była adaptacja opowiadania K. Dickensa „Pani Scrooge”.W kolejnych latach sympatię widowni i jury konkursowych zdobyły: „Bombonierka”, ”Ryba”, „Życzenia”, „Załoga”, „Diablo”, „Panna – wdowa” i „Spółdzielnia”. Grupa zawsze po każdej premierze w Tucholskim Ośrodku Kultury wielokrotnie występowała w Chojnickim Centrum Kultury i w domach kultury na terenie powiatu zdobywając uznanie publiczności i mediów. W 2009 roku TVP Bydgoszcz poświęciła specjalny program zespołowi po premierze spektaklu „Ryba”.

Od kilku lat „Masque” ściśle współpracuje z dyrektorem TOK panem Piotrem Mówińskim , który wraz ze swoją załogą wspomaga nas technicznie, organizacyjnie i promocyjnie oraz użycza nam bezpłatnie sali na próby i występy. W realizacji moich pomysłów , od strony artystycznej i merytorycznej, wspiera mnie Dorota Kijora. Muzyką i efektami specjalnymi zajmuje się Tomasz Kotowski.

Próby do spektaklu odbywają się dwa razy w tygodniu już od połowy września. Premiera odbędzie się 19 lutego (piątek) o godz. 1900 przy jak zawsze pełnej widowni w Tucholskim Ośrodku Kultury. W sztuce wystąpi kilkunastu aktorów, w zdecydowanej większości z klas maturalnych.

Tekst: W. Ziółkowski Zdjęcia: T. Kotowski
źródło: powiat.tuchola.pl